26. ledna 2017 8:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Objevena poslední těla v zavaleném italském hotelu, lavina má 29 obětí

Italští záchranáři a dobrovolníci v místě neštěstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italští záchranáři a dobrovolníci v místě neštěstí. | foto: ČTK

Záchranáři objevili těla posledních obětí pádu laviny, která zasáhla hotel ve střední Itálii minulý týden. Konečný počet mrtvých tak dosáhl dvaceti devíti, uvedla agentura AP s odvoláním na dnešní prohlášení hasičů.

Tuny sněhu zavalily hotel Rigopiano na úpatí pohoří Gran Sasso minulou středu pozdě odpoledne. Celkem neštěstí, k němuž přispělo vydatné sněžení a zemětřesení, přežilo 11 lidí, z toho devět vyprostili záchranáři. Dvě osoby si zachránily život díky tomu, že v okamžiku pádu laviny byly před hotelem.

V pondělí záchranáři objevili tři živá štěňata. Zdůraznili ale, že to bylo v kotelně, tedy daleko od místa, kde se podle nich nacházejí pohřešovaní.

Italský premiér Paolo Gentiloni ve středu uvedl, že první reakce záchranářů přišla se zpožděním a úřady se dopustily chyb, varoval ale před ukvapeným hledáním „obětního beránka“. Zdůraznil, že pravdu ukáže až pečlivé vyšetřování.

Například ředitel hotelu Rigopiano jen několik hodin před neštěstím naléhavě žádal úřady o pomoc. Učinil tak po prvním z několika zemětřesení.

„Klienti hotelu mají po zemětřesení strach. Telefony nefungují. Jsme odříznuti od světa, silnice jsou zablokované. Generátory na výrobuelektřinyvydrží jen do zítra,“ napsal ředitel hotelu Rigopiano Bruno di Tommaso v e-mailu, který poslal prefektovi provincie Pescara, oblastní policii a starostovi města Farindola.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz