Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věrní bojovníci vysocí jako Kim. Kdo jsou utíkající bodyguardi vůdce KLDR

Svět

  16:51
SINGAPUR/PRAHA - S nadcházejícím summitem, jehož hlavní hvězdou je severokorejský diktátor Kim Čong-un, se opět na mezinárodní scéně objevili Kimovi bodyguardi jako doprovod obrněné limuzíny. Přestože dvanáct mužů běžících vedle auta působí jako představení, jsou absolutní špičkou v ochraně a za vůdce jsou ochotni položit život.

Bodyguardi Kim Čong-una kolem limuzíny. foto: Youtube.com/ Voa News

Muži v černém s neprůstřelnými vestami pod košilemi se opět objevili jako doprovod limuzíny severokorejského vůdce v Singapuru.

Naposledy bylo tento tým možné spatřit v plné parádě během setkání jihokorejského prezidenta s vůdcem Severní Koreje. Tehdy dvanáctka tělesných strážců utíkala od hranice mezi oběma zeměmi k tzv. Domu míru, kde probíhal mírový summit.

V Severní Koreji jsou strážci kolem Kim Čong-una vždy v minimálním počtu devíti mužů a doprovází ho kdekoliv na cestách po zemi. Do Singapuru teď zavítala podle analytika Michaela Maddena modifikovaná verze týmu ochránců diktátorova života.

Bodyguardi, kteří utíkali vedle limuzíny, ale i ti, kteří dohlíželi na celou situaci z chodníku, patří všichni k Ústřednímu stranickému (komunistickému) úřadu číslo 6, známému jako Hlavní úřad pobočníků. Všichni z nejbližších diktátorových strážců prošli službami Korejské lidové armády a byli vybráni na základě velmi přísných kritérií.

Důležitá výška i věrnost

Při výběru se dbá například na to, aby byli budoucí ochránci vůdce stejně vysocí jako on. Také nesmí mít žádné zjevné zranění, jako jsou například jizvy či svalové vady. Musí projít profesionálním výcvikem v oblasti střelby a bojových umění. 

Nejdůležitějším aspektem výběru je však především oddanost straně a vůdci. Straničtí vyšetřovatelé tak prověřují nejen s kým se kandidát na osobního strážce setkával a jak se stavěl k politickým otázkám, ale prověřují oddanost celé rodiny. Všichni z posledních dvou generací kandidátovy rodiny jsou předmětem vyšetřování.

Mnozí z bodyguardů jsou tak vzdálenější příbuzní Kimovy rodiny, nebo jiných výše postavených rodin.

27.dubna 2018 v 05:53, příspěvek archivován: 11.června 2018 v 14:02

As Kim Jong Un drove away from the early session of his summit with South Korean President Moon Jae-in, 12 bodyguards were seen running beside the vehicle https://t.co/X8K3wEvsIW https://t.co/XUJU3AM80d

Bodyguardi doprovází limuzínu na návštěvě v Jižní Koreji

Jakmile jsou kandidáti přijati do úřadu číslo 6, začíná velice intenzivní tréninkový program, který se dá připodobnit k bojové přípravě speciálních jednotek. Zlepšují se v bojových uměních, fyzické výdrži, zacházení se zbraněmi a trénují únikové taktiky.

Při každé akci formují bodyguardi kolem Kim Čong-una plný kruh, aby měli přehled, co se v okolí děje. Dva až pět z nich jede či kráčí vpředu včetně šéfa úřadu. Po každé straně kolem diktátora kráčí dva až tři další muži, vzadu kruh uzavírá dalších pět.

Jediní se zbraní

Jsou to podle protokolu jediní lidé, kteří mohou v blízkosti severokorejského vůdce nosit nabitou zbraň. Většinou se jedná o poloautomatické ruční zbraně a jednu menší záložní pistoli. I přesto, že nosí zbraně, jejich největší předností jsou pozorovací schopnosti a kapacita identifikovat hrozbu dopředu a bez použití zbraní ji zlikvidovat.

Podle odborníka na bezpečnosti Michaela Maddena spolu osobní strážci komunikují přes sluchátka. Na sobě mívají tradiční černé obleky a kravaty. Navzájem se také identifikují díky různým sponám a odznakům, které mají připnuté na klopě. Používají také různé kódové fráze a hesla.

Hlavní úřad pobočníků má podle odhadů přibližně dvě až tři sta zaměstnanců, z nichž je polovina bodyguardů a polovina pracuje jako řidiči, nebo technici. Ve službách úřadu vydrží většinou bodyguardi maximálně deset let.