Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Den plný symboliky. Kim Čong-un si na jih nechal přivézt kuchaře i toaletu

Svět

  12:40
Byl to den plný symbolických gest. Lídři Severní a Jižní Koreje spolu sázeli strom, jednali u stolu symbolicky dlouhého 2018 milimetrů a večeřeli i jídlo připomínající společnou kulturu i minulost Kim Čong-una ve Švýcarsku. Ten si s sebou prý pro jistotu nechal přivézt kuchař, ale i toaletu.

Kim Čong-un a Mun Če-in při slavnostním průvodu. foto: Reuters

„Mé srdce nepřestává plesat z toho, že se setkáváme v této historické lokaci. Také jsem velmi potěšen tím, že jste přijel celou cestu až sem mě přivítat,“ pronesl podle novinářů Kim Čong-un směrem k jihokorejskému prezidentovi Mu Če-inovi na hranici oddělující Severní a Jižní Koreu. 

Historické setkání na území Jižní Koreje, byť v demilitarizované zóně, se uskutečnilo v poklidu. Vůdce KLDR se ocitl na jihu poloostrova poprvé od 50. let, kdy skončila příměřím Korejská válka. Na demarkační linii se lídři obou zemí setkali přesně v půl desáté místního času.

Valčík na hranici

Jihokorejský prezident Mu Če-in čekal na Kim Čong-una přímo u hraniční linie. S napřaženou rukou přivítal severokorejského vůdce a ten vstoupil poprvé ve svém životě na jih poloostrova. 

Tehdy přišel první předem nepřipravený moment setkání. Jihokorejský prezident se totiž zeptal: „Kdy se já podívám na sever?“ Vůdce KLDR nelenil a obě hlavy států společně opět překročily hranici tentokrát na sever a po chvilce se opět vrátily na jih, kde pokračoval program.

Kim Čong-un a Mu Če-in se společně vrací do Jižní Koreje.

Vítací ceremoniál

Po přivítání, při kterém Kim Čong-un obdržel květiny od jihokorejských dětí, následovala cesta k Domu míru. K budově, ve které se odehrávala značná část denního programu, dovezla hlavy států černá limuzína doprovázená dvanácti bodyguardy. Ti museli kolem automobilu běžet.

27.dubna 2018 v 05:53, příspěvek archivován: 27.dubna 2018 v 12:13

VIDEO: As Kim Jong Un drove away from the early session of his summit with South Korean President Moon Jae-in, 12 bodyguards were seen running beside the vehicle https://t.co/X8K3wEvsIW https://t.co/XUJU3AM80d

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

As Kim Jong Un drove away from the early session of his summit with South Korean President Moon Jae-in, 12 bodyguards were seen running beside the vehicle https://t.co/X8K3wEvsIW https://t.co/XUJU3AM80d

U Domu míru zahrála vojenská kapela několik lidových písní známých na obou stranách demarkační linie a zazněly i prezidentské fanfáry zatímco prezident a vůdce na červeném koberci sledovali přehlídku čestné stráže.

Kim Čong-un a Mun Če-in na vojenské přehlídce čestné stráže.

První jednání

Kim Čong-un a Mu Če-in se následně odebrali na uzavřené jednání. Severokorejský vůdce se podepsal do knihy hostů, kam napsal: „Nová historie začíná od teď, v historickém počátečním bodě éry míru.“

„Doufám, že společně napíšeme novou kapitolu. Toto je pro nás začáteční bod. Zahájíme nový počátek,“ uvedl před jednáním vůdce KLDR, zatímco seděl vedle své sestry Kim Jo-čong. Stůl měl také symbolickou velikost. Hlavy států Severní a Jižní Koreje od sebe seděly přesně 1953 milimetrů připomínaje si tak rok uzavření příměří mezi Koreami. Stůl byl dlouhý 2018 milimetrů, což symbolizuje rok nového začátku.

Severokorejský vůdce a jihokorejský prezident od sebe seděli přesně 1953 milimentrů.

Židle měly klasický korejský design s vyrytým symbolem korejského poloostrova, napsal deník The Guardian.

„Vaše návštěva udělala z vojenské demarkační linie symbol míru, nikoliv rozdělení,“ uvedl na oplátku jihokorejský prezident. „Velice vám děkuji za vaši odvahu. Náš dnešní dialog a hovory budou velmi upřímné. Konečně budeme mít konverzaci, které jsme nebyli schopni docílit celou dekádu.“

Sázení stromu

Jednání, jehož detaily si můžete přečíst zde, proběhlo za zavřenými dveřmi. Následoval oddělený oběd, během kterého měly obě strany možnost oddechu. Na odpoledním programu bylo sázení stromu, borovice, jež symbolizuje „touhu po míru a prosperitě“ obou zemí.

K zasazení byla použita zemina z obou zemí a zalita bude vodou z řek Hangang a...

Kim Čong-un a Mu Če-in společně zasypali strom zeminou pocházející z jižní i severní části poloostrova a zalili jej vodou z jihokorejské řeky Hangang a severokorejské řeky Tedong.

Vůdčí představitelé obou Korejí jednají o budoucnosti poloostrova.

Hlavy států se poté odebraly na procházku po okolí demarkační linie, kde diskutovaly o budoucnosti poloostrova. Několikrát se zastavily na lavičkách a poseděli. Pak pokračovaly v jednáních v Domě míru.

Večerní banket

Kim Čong-un nechal podle prvních zpráv přivézt do Jižní Koreje tradiční severokorejské nudle, které budou podávány na večerním banketu. Toho se zúčastní dvacet šest Severokorejců a třicet čtyři Jihokorejců. Na banketu se objevili i přední severokorejští umělci, kterých na setkání přijelo celkem jedenáct.

Podáváno bude desetichodové menu. Perlou večera však mají být právě severokorejské studené nudle, kvůli kterým nechal do Jižní Koreje Kim Čong-un poslat šéfkuchaře a stroj na dělání nudlí. 

Severokorejské studené nudle.

Na menu bude mimo jiné salát s chobotnicí, mangová pěna, korejské barbeque, či švýcarské bramborové rosti, které mají Kim Čong-unovi připomenout čas strávený na studiích ve Švýcarsku.

Toaleta s sebou

Podle médií si prý severokorejský vůdce nechal na jih přivézt i soukromou toaletu, kterou následně nechá odvézt zpět do KLDR. Podle bývalého velitele severokorejské ochranky Lee Jun-keola, který utekl z KLDR v roce 2005, je cestovní záchod tradiční záležitostí Kim Čong-una.

„Raději než aby používal veřejné záchodky, má lídr Severní Koreje osobní toaletu, která jej následku všude, kam cestuje,“ uvedl zběh pro Washington Post

Podle něj tak vůdce KLDR činí, aby nikdo nemohl analyzovat jeho výkaly a zjišťovat, zda například netrpí nemocemi. Činí tak kdekoliv i na cestách po vojenských základnách v Severní Koreji.

Budka v pozadí má podle některých médií být právě toaleta Kim Čong-una.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat