17. května 2018 18:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odveta za ambasádu. Palestinci vyzvali arabské země ke stažení diplomatů z USA

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Celý Jeruzalém se připravuje na pondělní slavnostní otevření nové americké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celý Jeruzalém se připravuje na pondělní slavnostní otevření nové americké... | foto: Reuters

KÁHIRA/PRAHA Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí ve čtvrtek vyzval arabské země, aby odvolaly své velvyslance ze Spojených států. Řekl to na mimořádném jednání Ligy arabských států (LAS) svolaném na žádost Saúdské Arábie kvůli událostem v Pásmu Gazy a také kvůli přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. Palestinská samospráva na protest proti kroku USA odvolala svého zástupce z Washingtonu v úterý.

„Arabské státy nepoškodí, jestliže společně povolají své velvyslance z Washingtonu ke konzultacím,“ řekl Málikí. Dodal také, že by si arabské vlády měly předvolat americké velvyslance ve svých zemích a „připomenout jim, že Arabové přesun amerického velvyslanectví odmítají“.

Málikí řekl, že v minulosti se členské země LAS shodly na tom, že přeruší vztahy s jakoukoli zemí, která své velvyslanectví přesune do Jeruzaléma.

USA nové velvyslanectví otevřely v pondělí. Tentýž den se konaly na hranici Pásma Gazy mohutné protesty Palestinců, proti nimž zakročili izraelští vojáci; šest desítek demonstrantů přišlo o život a stovky byly zraněny.

Jak na Málikího výzvu arabské země odpoví, zatím není jasné. Jak připomenula agentura Reuters, někteří členové ligy, například Saúdská Arábie nebo Egypt, mají s USA pevné vztahy.

Slavnostní otevření velvyslanectví USA v Jeruzalémě.
Američtí mariňáci se účastní slavnostního ceremoniálu u příležitosti otevření...

V Izraeli má většina zemí svá velvyslanectví v Tel Avivu, i když Izrael sjednotil Jeruzalém a označil ho za své nedělitelné hlavní město. Status Jeruzaléma se měl dořešit při izraelsko-palestinských mírových jednáních;, Palestinci chtějí, aby se východní část stala hlavním městem budoucí Palestiny.

Palestinská samospráva ve středu stáhla své velvyslance ze čtyř evropských států, které poslaly své zástupce buď na otevření amerického velvyslanectví nebo na předcházející nedělní recepci. Týká se to České republiky, Rumunska, Rakouska a Maďarska.

Na čtvrtečním zasedání Ligy arabských států se hovořilo také o izraelském zásahu proti palestinským demonstrantům z Pásma Gazy. Generální tajemník ligy Ahmad Abúl Ghajt řekl, že zločiny izraelských vojáků by měly být předmětem mezinárodního vyšetřování.

ČTK
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz