Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krvavé avokádo. O ‚zelené zlato‘ za miliardy dolarů bojují mexické kartely, terorizují místní farmáře

Avokádo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avokádo | foto: Lenka Požárová

Uruapan Mexiko je největším producentem avokád na světě. Světová poptávka po ‚zeleném zlatu‘ ovšem zemi přináší kromě zisku i mnoho problémů, včetně deforestace a krvavých bojů o kontrolu zemědělské produkce, informuje deník The Guardian. Stávají se ze z populárních plodů nové ‚krvavé diamanty‘?

Na mostní konstrukci ve městě Uruapan na jihu Mexika visí 19 zmrzačených těl. Jsou to oběti místního gangu, který ovšem neobchoduje s drogami, ale s avokády, popisuje The Gaurdian.

Právě ze státu Michoacán, v němž se Uruapan nachází, pochází většina mexické produkce avokád - za minulý rok zde prodej populárního zeleného plodu vygeneroval 2,4 miliardy dolarů. V oblasti nyní operuje přes 12 kriminálních skupin, které terorizují místní farmáře.

08.srpna 2019 v 23:03, příspěvek archivován: 02.ledna 2020 v 12:22

México. Masacre en Uruapan: CJNG dejó 19 cuerpos mutilados y colgados de un puente https://t.co/9w0MvfBeUd https://t.co/lKz5xjDfAR

Dětská práce a únosy

Ačkoli nárůst popularity avokáda přinesl místním farmářům vyšší zisky, přispěl také k rostoucímu násilí a organizovanému zločinu. Podle analytiků se z mexického avokáda stala cenná komodita, o kterou spolu místní kartely krvavě zápasí.

Vydírání a korupce doprovází celý proces produkce. Kvůli rozšiřování polí pro pěstování avokáda dochází k ilegálnímu kácení lesů a rychlost deforestace se neustále zvyšuje. Gangy nutí farmáře jim přenechat svá pole, popřípadě kácí v chráněných lesích. Podle americké analýzy se ke sklizni ‚zeleného zlata‘ často využívá dětská práce a v boji o kontrolu produkce jsou únosy a vraždy na denním pořádku.

Mexické kartely se zaměřily na avokáda i kvůli tvrdšímu přístupu vlády k ilegálnímu obchodu s drogami. Vzhledem k nárůstu aktivity kriminálních organizací začali mexičtí farmáři dokonce organizovat vlastní ozbrojené skupiny na svou obranu. Gangy kromě avokád obchodují i s dalším ovocem, jako jsou limetky či jahody.

Zelenohnědé plody se v poslední době staly populárními i díky svému složení, které je bohaté na oleje a minerální látky. Většina mexického vývozu avokád míří do Spojených států a poptávka po ovoci nedávno vystřelila i v Číně. Průměrný Evropan pak za rok sní jedno kilo avokád, přičemž největším evropským odběratelem je Francie.

Bojkotovat avokáda ale zřejmě není ideální řešení. Jejich produkce živí tisíce mexických rodin a pokud by poptávka klesla, zemědělci by zřejmě byli vystaveni ještě intenzivnějšímu tlaku a násilí ze strany kartelů. Místo toho by kupující měli vyvinout nátlak na firmy, které avokáda kupují a dováží na světové trhy. Vzhledem k rozsáhlému vlivu gangů, proti nimž jsou slabé mexické instituce neschopné zasáhnout, je ovšem těžké kontrolovat, zda plody pochází z legální produkce, či nikoliv.

V Mexiku je vysoká kriminální aktivita stále jedním z největších problémů. Za minulý rok bylo průměrně zavražděno 127 lidí za den.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!