Druhé setkání lídrů KLDR a USA

Summit Kim - Trump

Sledujte živě

15:10
VÁŽENÍ ČTENÁŘI, pro dnešek se s vámi loučíme. Ve sledování událostí ve Vietnamu budeme pokračovat zítra, až se opět lídři KLDR a USA setkají. Děkujeme za pozornost.
15:06
OH - Důležité | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy KONEC PRVNÍHO DĚJSTVÍ. Dnešní část summitu amerického prezidenta Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una oficiálně skončila. Kolona prezidenta Trumpa již opustila hotel Metropole, kde se odehrávalo jednání. Na čtvrtek jsou naplánované další schůzky, při nichž by se mělo podle infomací médií jednat primárně o denuklearizaci Korejského poloostrova. Na závěr bilaterální schůzky by měla proběhnout stejně jako v Singapuru tisková konference a podepisování dohod. Naznačil to dnes během fototermínů prezident Trump.
14:22
MENU O 5 CHODECH. Podle novinářské delegace, která je na místě v hotelu Metropole, kde se odehrává setkání prezidenta Trumpa a vůdce Kima, bude mít večeře celkem 5 chodů. Kuchaři získali inspiraci v klasické vietnamské kuchyni, ale přizpůsobili ji pro prezidenta i vůdce. Na menu tak bude foie gras, krab, medailonky z nejkvalitnějšího hovězí, či závitky.
14:08
OBCHODNÍ DOHODA USA a VIETNAMU. Americký prezident Donald Trump se dnes několik hodin před summitem se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji setkal prezidentem hostitelské země summitu Nguyenem Phu Trongem. Prezidenti se sešli k rozhovoru a podpisu obchodní dohody. Šéf Bílého domu později poobědval s vietnamským premiérem Nguyenem Xuanem Phucem.
13:54
PREZIDENT TRUMP ZVAL NOVINÁŘE K FOCENÍ.
Večeře severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
13:41
STÍŽNOSTI NA NOVINÁŘE. Bílý dům si již podle amerických médií stihl stěžovat na to, že se prezidenta Trumpa ptali novináři na otázky spojené s výpovědí jeho bývalého právníka před výborem Sněmovny reprezentantů. Stížnost prý podle mluvčí Sarah Sandersové přišla od severokorejské strany, ale nikdo z novinářů během fototermínů nezvnesl jedinou otázku směrem k vůdci KLDR.
13:36
MÍR ZA ‚NOBELOVKU’. Podle deníku The Guardian oba muži touží po získání Nobelovy ceny míru. „Protože oba summity USA-KLDR se odehrály v relativně krátké době a oba muži o Nobelově ceně hovořili, Severní Korea dokonce začala distribuovat mnohé ‚vzdělávací materiály‘ ohledně tohoto ocenění,“ píše The Guardian.
13:24
HOSTÉ na VEČEŘI. Severokorejského vůdce na večeři šéf stranického aparátu Kim Jong-čchol a ministr zahraničí Ri Jong-ho. Prezident Trump je v doprovodu ministra zahraničních věcí Mikea Pompea a současného personálního šéfa Bílého domu Mick Mulvaney.
13:13
TRUMPOVY LICHOTKY. „Sedí vedle muže, který nechává vyhladovět celý národ, vedle muže, který nechal otrávit vlastního bratra a pozabíjet většinu své rodiny a hovoří o speciálním vztahu?“ pohoršovali se v přímém přenosu komentátoři pro CNN.
13:09
OH - Důležité | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ZAHÁJENÍ VEČEŘE. Prezident Trumpa a lídr Kim právě usedli k večeři. „Měli jsme skvělou konverzaci a mámě skvělý vztah. Máme speciální vztah,“ uvedl Trump. Následovat bude jednání u večeře. Prezident Trump oznámil, že má v plánu pouze krátkou večeři a rozloučil se s novináři.
Americký prezident Donald Trump na večeři se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
13:02
DOMÁCÍ KRIZE. Zatímco Severní Korea musela snížit polovinu přídělu potravin pro všechny obyvatele, kvůli neúrodě, americká administrativa se potýká s naprosto odlišným problémem. Prezidentův bývalý právník Michael Cohen bude vypovídat před Sněmovním výborem. Podle informací, které unikly do médií, označí Cohen Trumpa za rasistu a předloží důkazy ohledně utajovaných plateb pornoherečce Stormy Daniels.
13:00
PODIVNÉ FORMULACE. "Myslím, že vaše země má skvělý ekonomický potenciál. Myslím, že má skvělou budoucnost a vy jste skvělý lídr," řekl prezident Trump severokorejskému diktátorovi, jehož země trpí hladomorem. Podle bývalého šéfa amerických výzvědných služeb Jamese Clappera jde rozhodně o podivné formulace. Uvedl to pro CNN
12:56
JEDNÁNÍ a VEČEŘE. Kim s Trumpem právě jednají za zavřenými dveřmi pouze v doprovodu tlumočníků. Setkání jedna na jedna by mělo trvat přibližne 35 minut. Poté by měla na pořad dne přijít pracovní večeře, které by se již měly zúčastnit širší týmy obou lídrů. Podle televize CNN bylo prý velice složité sestavit menu pro obě hlavy státu.
12:52
VÍTANÝ ÚSPĚCH. V krátkém prohlášení před kamerami šéf Bílého domu vyjádřil naději, že summit bude nejméně tak úspěšný jako ten předchozí, možná i úspěšnější. Kim poznamenal, že výsledek nynější schůzky bude dozajista všeobecně vítaný.
Lidé čekají na příjezd limuzíny amerického prezidenta Donalda Trumpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
12:48
ONLINE - vlajka - USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PROSPERITA BEZ ZBRANÍ. „Vietnam prosperuje jako málo míst na Zemi. Severní Korea by na tom byla stejně, a velmi rychle, pokud by denuklearizovala," napsal americký prezident. Dodal, že potenciál je ohromný a pro jeho "přítele Kim Čong-una" jde o velkou příležitost, jaká v dějinách téměř nemá obdoby.
12:43
HLADOMOR V KLDR Severokorejský diktátor naopak potřebuje přesvědčit prezidenta Trumpa, aby USA ustoupily z tvrdé pozice, zmírnily mezinárodní sankce a umožnily přísun humanitární pomoci do hladomorem zmítané země. Současný ministr zahraničí Mike Pompeo však již v minulosti uvedl, že USA neustoupí dokud nedojde k denuklearizaci.
12:42
MALÉ CÍLE. Oba lídři mají jednat především o denuklearizaci. Bílý dům již předem avizoval, že administrativa bude „šťastná“, když Severní Korea potvrdí prodloužení moratoria na likvidaci jaderných zbraní, které vzniklo loni v Singapuru na prvním setkání Kima s Trumpem.
12:38
„Největší progres je náš vztah,“ řekl Donald Trump během setkání.
Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
12:37
ONLINE - vlajka - USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Myslím, že vaše země má neuvěřitelný ekonomický potenciál a vy jako lídr dokážete velké věci,“ sdělil směrem ke Kim Čong-unovi prezident Trump. „Budu rád u toho a pomáhat vám,“ dodal prezident.
12:36
ONLINE - vlajka - USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JE TO ČEST, být zde s lídrem Severní Koreje, uvedl na začátek jednání prezident Trump. „Máme opravdu skvělý vztah,“ dodal prezident.

Najdete na Lidovky.cz