10. listopadu 2019 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jeden z nejlepších ruských historiků měl zavraždit studentku, její uřezané ruce chtěl hodit do řeky

Ruský historik Oleg Sokolov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský historik Oleg Sokolov. | foto: Leonid Ragozin/Twitter

PETROHRAD Policie v Petrohradě zatkla uznávaného ruského vojenského historika Olega Sokolova poté, co byl přistižen, jak se opilý snaží zbavit částí lidského těla v řece. Později se u něj v bytě našla i hlava zavražděné studentky a ruční pila od krve, informují ruská média. Nohy později údajně potápěči našli na dně stejné řeky.

Historik a profesor na petrohradské univerzitě byl ruskou agenturou Interfax identifikován jako Oleg Sokolov. Podle svého právníka Alexandera Počujeva už se k vraždě čtyřiadvacetileté studentky Anastasie Ješčenkové přiznal. Dívka byla podle informací z médií jeho milenkou a Sokolov ji prý zabil omylem poté, co se pohádali.

Podle serveru Daily Mail byl Sokolov krátce hospitalizován kvůli podchlazení, to měl utrpět v ledové vodě. V batohu, který měl v sobotu ráno u sebe, policisté našli dvě ženské paže uříznuté nad loktem a střelnou zbraň. Podle svého právníka byl Sokolov v době činu i krátce po něm buď pod vlivem omamných látek, nebo se „dočasně zbláznil“. Advokát to uvedl pro Rádio Svobodná Evropa.

Podle Počujeva zatím nebyl vydán žádný verdikt, a proto musí být podle ruského trestního práva považován za nevinného. 

Ješčenková se Sokolovem údajně spolupracovala na odborné práci týkající se vojenského tažení Napoleona Bonaparte. Podle informací z ruských médií Sokolov přiznal, že dívku „omylem zabil“ a pak se chtěl zbavit těla. Prý neustále pil alkohol, protože se mu při odřezávání končetin opakovaně dělalo zle. Následně měl dodat, že hodlal po uklizení těla spáchat sebevraždu v replice uniformy Napoleona Bonaparte. 

Sokolov je považován za jednoho z největších expertů na napoleonské války. Známý je také tím, že reprodukuje momenty z Napoleonova života. Ve Francii dostal dokonce řád čestné legie, který byl založen roku 1802 právě Napoleonem. Zároveň byl i členem francouzského Institutu sociálních věd, ekonomie a politiky. Z toho byl ale ještě v sobotu vyloučen.

, Lidovky.cz
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.