Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Orkán Sabine udeřil na západě Evropy. Narušil provoz letecké a železniční dopravy, hrozí záplavy

Orkán v zasáhl západní pobřeží Británie. Dosahoval rychlosti až 144 kilometrů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orkán v zasáhl západní pobřeží Británie. Dosahoval rychlosti až 144 kilometrů... | foto: Reuters

Berlín/Paříž/Londýn/Praha Přes západní Evropu se v neděli přesouvá silná zimní bouře Sabine (Ciara) provázená přívalovými dešti a nárazy větru o rychlosti přesahující 150 kilometrů v hodině. Vichr vyvrací stromy, ničí elektrické vedení a komplikuje železniční, leteckou i námořní dopravu. Počasí ovlivnilo také letecké spojení s Prahou, místní letiště ale problémy s větrem nemělo.

Kromě stovek letů se rušily také sportovní zápasy a kulturní akce, oběti na životech do večera z postižených zemí hlášeny nebyly. Silný vítr má dorazit v noci na pondělí i do Česka.

Německo, které bouři pojmenovalo Sabine, v přípravě na vítr o síle podobné hurikánu rovněž zrušilo některé vlaky a lety. Omezení letecké dopravy se dotklo i pražského letiště Václava Havla, kvůli počasí je zrušený let z Amsterdamu.

Bouře nejdříve dopoledne udeřila na Britských ostrovech, kde živlu stejně jako ve Francii říkají Ciara. Na řadě míst se vyskytly záplavy, živel ničil domy i stromy a odstřihl mnohé obyvatele od proudu. Podle nejčerstvějších informací v Británii výpadky postihly 539 000 odběratelů, přičemž ve 421 000 případů byly díky tisícům pracovníků v terénu dodávky elektřiny později obnoveny. 

Cestující pak v Británii museli čelit chaosu v dopravě. Londýnská letiště Heathrow a Gatwick zrušila podle služby Flightradar24 stovky spojů a řada letadel zde měla problémy při přistávání. Železniční společnosti zase odrazovaly potenciální pasažéry od cestování poté, co koleje na mnoha místech zablokovaly spadlé stromy nebo trampolíny vyzdvihnuté ze zahrad.

Omezení nastala na ostrovech také v silniční dopravě, ať už kvůli záplavám či obavám ze silného větru. Na několik hodin byl například uzavřen dálniční most přes řeku Humber na severu Anglie. Výpadky byly hlášeny také v námořní dopravě, kvůli vysokým vlnám přerušily provoz přístavy na obou stranách Lamanšského průlivu, jak v anglickém Doveru, tak ve francouzském Calais.

Silný vítr v Německu komplikoval dopravu.
Orkán Sabine způsobuje v Německu komplikace v dopravě.

Na jihu Anglie meteorologové zaznamenali vítr o rychlosti 156 kilometrů v hodině a podobná byla situace ve Francii a Belgii, kde by mělo extrémní počasí vrcholit v noci.

Na orkán se v neděli připravovali také ve skandinávských zemích, v nizozemském Amsterodamu se rovněž rušily desítky letů. Německá železniční společnost Deutsche Bahn kvůli orkánu, který v Německu dostal jméno Sabine, večer postupně zastavovala dálkovou vlakovou dopravu na území celé spolkové republiky. Dotklo se to i spojení s Prahou. Aerolinky Eurowings zase kvůli bouři, která už naplno zasáhla západ a sever Německa, zrušily skoro všechny lety. Řadu spojení odřekla také Lufthansa i další společnosti.

Zimní bouře nenarušila jen hromadnou dopravu, ale také sportovní akce či vysílání rozhlasové stanice BBC, která se během dne odmlčela asi na deset minut. Odloženy musely být mimo jiné zápasy nejvyšších fotbalových soutěží v Británii i v Německu. Naopak ideální byly podmínky pro cyklistický závod proti větru, který skupina nadšenců uspořádala na nizozemském umělém ostrově Neeltje Jans.

„Přežil jsem, ale bylo to dost náročné,“ řekl v cíli 56letý Hans Deting, který trasu závodu dlouhou 8,5 kilometru dokončil s krvavým zraněním na ruce způsobeným pádem z kola. Netradičního klání se zúčastnilo 300 cyklistů.

Na pražské Letiště Václava Havla v neděli nejspíše kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám nedorazilo pět plánovaných spojů. Šlo o dvě linky z Amsterdamu, dále letadla z Londýna, Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu. Mluvčí letiště Kateřina Pavlíková nicméně ČTK řekla, že v Praze vítr problémy nepůsobil. 

Pohotovost ve Francii

Orkán Sabine už napáchal škody také ve Francii a Belgii, kam se odpoledne přesouval z Britských ostrovů. Z obou zemí jsou hlášeny výpadky proudu, ve 42 severofrancouzských departementech včetně Paříže a jejího okolí platí oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy. Úřady ve francouzské metropoli vyzvaly místní obyvatele i turisty, aby v zájmu své bezpečnosti nevycházeli z domů, napsala agentura AP.

I přímo v Paříži už zanechal silný vítr stopy, neboť zde vpodvečer poničil park ve čtvrti Buttes-Chaumont nebo cirkusový stan na západě metropole, z něhož byli následně návštěvníci evakuováni. Oficiální Twitterový účet pařížských letišť předtím varoval, že kvůli extrémním povětrnostním podmínkám je i zde třeba počítat se zpožďováním letů.

Už během odpoledne severozápad Francie bičovaly nárazy větru o rychlosti přesahující 100 kilometrů v hodině a na pobřeží se vyskytly vlny vyšší než pět metrů. V přístavu v Calais přerušili provoz stejně jako na druhé straně Lamanšského kanálu v Doveru. Francouzská meteorologická služba očekává v noci vichřici s větrem o síle až 130 kilometrů v hodině a varuje před „záplavovými vlnami“.

Kromě Paříže se na orkán připravovaly také úřady v Lille na samém severu Francie, přičemž uzavřely parky a hřbitovy. Předčasně byly ukončeny trhy pod širým nebem.

V Belgii vítr o rychlosti až 130 kilometrů v hodině vyvrátil desítky stromů a na několika místech přerušil elektrické vedení. V centrální části Bruselu spadla na ulici část fasády ze dvou poschodí osmipodlažního domu, nikoho však naštěstí nezasáhla. V belgické metropoli zakázaly úřady vstup do všech parků, nejezdí část veřejné dopravy, v celé zemi nabírají velká zpoždění vlaky. Policie vyzvala řidiče, aby se na silnice pouštěli jen v nejnutnějších případech.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...