19. září 2019 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ostříleného pistolníka nahradí schopný vyjednavač. Trump bude mít poradce, kterého i demokraté mají rádi

Robert O’Brien. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert O’Brien. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Řadě demokratů ve Washingtonu se ulevilo, když ve středu prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že se jeho novým poradcem pro národní bezpečnost stane Robert O’Brien. Bývalý právník totiž nemá reputaci válečného štváče, jako jeho předchůdce John Bolton, ani jako další případní kandidáti.

Když v dubnu loňského roku nastoupil John Bolton do funkce poradce národní bezpečnosti, málokdo byl překvapen. Pracoval v několika předchozích administrativách, byl jedním z analytiků televize Fox News na zahraniční politiku a obecně známou postavou ve Washingtonu. 

Především byl ale známý vyhraněnými názory na soupeře USA a ochotou provést vojenské údery na Severní Koreu a Írán. Jeho jmenování bylo politickým gestem – do Bílého domu přichází ostřílený pistolník, bojte se. Následoval raketový útok na Sýrii a odchod USA z řady multilaterálních dohod.

Bolton se však podle informací deníků Washington Post a New York Times stal příliš silným hráčem v Bílém domě a nedostatečně loajálním členem administrativy a musel se tak minulý týden poroučet.

Trumpův bezpečnostní poradce Bolton na snímku z tiskové konference 27....

Trumpův bezpečnostní poradce Bolton na snímku z tiskové konference 27. listopadu 2018.

Jmenováním Roberta O’Briena do funkce poradce pro národní bezpečnost vysílá Bílý dům další signál. Právník sice není tak známou postavou washingtonského koloritu, ale v povědomí odborníků se zapsal jako muž, který raději vyjednává a vytváří dohody, než aby partnerství se spojenci rozkližoval.

O’Brien pracoval v minulosti na oddělení ministerstva zahraničních věcí pro Afghánistán a Blízký východ hned pod dvěma ministryněmi – Condoleezzou Riceovou za vlády George Bushe mladšího a Hillary Clintonovou v administrativě Baracka Obamy. Působil i společně s Boltonem při OSN. 

Schopný vyjednavač

Jeho největší úspěch však přišel až v květnu loňského roku. Prezident Donald Trump jej jmenoval speciálním vyslancem pro záležitosti rukojmích. V jeho gesci se tak ocitli všichni Američané zadržení v zahraničí a bylo na něm vyjednat podmínky jejich propuštění.

Podílel se tak na případu pastora Andrewa Brunsona zatčeného v Turecku kvůli obvinění, že podkopával státní instituce, nebo na propuštění amerického rappera A$AP Rockyho, který byl z důvodu napadení zatčen ve Švédsku. V obou případech (a mnoha dalších) byli Američané propuštěni a Trumpova administrativa tak sklidila úspěch. Den před O’Brienovým jmenováním prezident tvrdil, že úspěšnost vyslance je 38-0. Tato čísla však nebyl schopný potvrdit ani Bílý dům, ani ministerstvo zahraničí.

Podle amerických médií má O’Brien pověst upřímného a tvrdě pracujícího člena administrativy. Kolem věku 20 let přestoupil na mormonismus a mnoha kolegy je popisovaný jako „slušný chlap“.  Někteří demokratičtí politici dokonce po oznámení O’Briena do funkce uvedli, že ho mají osobně rádi, tvrdí Washington Post.

V letech 2008 až 2011 byl členem vládního výboru, který se zabývá bojem proti pašování kulturních předmětů a starožitností. Po práci pro Obamovu administrativu však vydal v roce 2016 vydal knihu, ve které kritizoval Obamovu zahraniční politiku, sám se přiklání k tradiční republikánské politice založené na spojenectvích, angažování a vládě práva.

Před prezidentskými volbami v roce 2016 pracoval pro guvernéra Wisconsinu Scotta Walkera a senátora Teda Cruze. V té době Trumpa kritizoval, po volbách jej ale začal chválit. Zdá se tak, že si O’Brien prezidenta získal především lichotkami. V dubnu letošního roku totiž o prezidentovi opakoval, že je „nejlepším vyjednavačem v historii USA“.

Podle analytiků se dá očekávat, že prezidentovi bude radit, aby neustupoval Íránu, bude však pro konstruktivní dialog, spíše než pro eskalaci situace.

mhMartin Hampejs
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Tyson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.