Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tálibánci v Afghánistánu zabili 48 vojáků a policistů. Boj trval několik hodin

Svět

  9:11aktualizováno  19:17
Kábul - Krveprolití v Afghánistánu, za nímž stojí převážně násilné útoky radikálního hnutí Tálibán, si jen za středu v různých částech země vyžádaly přes sedm desítek mrtvých a několik desítek zraněných. O stupňujícím se násilí v zemi informovala s odvoláním na místní úřady agentura Reuters. Při útoku na severu Afghánistánu příslušníci Tálibánu ve středu zabili 48 afghánských vojáků a policistů, uvedla s odvoláním na zdroje z provincie Baghlán agentura Reuters.

Afghánští vojáci (ilustrační). foto: Reuters

Další útok je hlášen z jihoafghánské provincie Zábul. Ten si vyžádal životy čtyř policistů. Metropoli Kábul následně odpoledne zasáhl sebevražedný útok, který si vyžádal nejméně 25 mrtvých.

V Zábulu členové Tálibánu brzo ráno napadli policejní stanoviště v provinčním středisku Kalát. Kromě čtyř mrtvých si útok vyžádal zranění tří policistů. Bitva trvala několik hodin a Tálibán v ní nasadil těžké zbraně. Sám přišel o sedm lidí.

Útok v Kábulu, který zranil dalších 67 osob, měl podle úřadů na svědomí atentátník, jenž se vyhodil do povětří před vchodem do vzdělávacího centra v oblasti obývané převážně šíity. K incidentu se zatím nikdo nepřihlásil. Předchozí podobné útoky ale měli na svědomí převážně teroristé z organizace Islámský stát, uvedla agentura Reuters.

Po třídenním obléhání Tálibán v úterý obsadil vojenskou základnu Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb. Padlo přitom nejméně 17 vojáků, 19 jich utrpělo zranění a desítky padly do zajetí.

‚Útokem ukázali, že jsou proti islámským principům‘

Atentát v metropoli, jehož terčem byli šíitští studenti připravující se na přijímací zkoušky na univerzitu, odsoudil afghánský prezident Ašraf Ghaní. Úřadům nařídil, aby vyšetřily, jak se útok stal. Při útoku „teroristé opět zavraždili a zranili nevinné“, uvedl Ghaní. „Tím, že útočí na vzdělávací a kulturní centra, teroristé ukázali, že jsou proti všem islámským principům, které usilují o to, aby muži i ženy studovali,“ dodal.

„Většina hochů ve vzdělávacím centru byla usmrcena,“ nechal se slyšet Sajíd Alí, který byl svědkem výbuchu. „Bylo to strašné, mnoho studentů bylo roztrháno na kusy,“ dodal. Lékaři v kábulských nemocnicích popsali, že mnoho z obětí utrpělo těžké popáleniny. „Můj bratr se v centru učil a byl zabit. Jsem tady, abych si převzal jeho tělo,“ uvedl Abdal Chálik, který čekal před jedním ze zdravotnických zařízení.

Několik dní bojují afghánští vojáci s podporou amerických sil s Tálibánem o město Ghazní ležící jihovýchodně od Kábulu. Tálibán tam odřízl telekomunikaci a dodávky elektřiny i vody. OSN vyslovila obavy o osud civilistů v obleženém městě a uvedla, že podle neověřených informací v Ghazní přišlo o život přes 100 civilistů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...