Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež i politici z celého světa odsoudili útok v Nice. Vyjádřili solidaritu Francii

Paříž/Praha Politici z celého světa vyjádřili solidaritu Francii a odsoudili čtvrteční útok v Nice, při kterém zahynuli tři lidé a který francouzská policie vyšetřuje jako teroristický. Informují o tom tiskové agentury.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie vydali večer společné prohlášení, podle něhož jsou útoky ve Francii „šokováni a zarmouceni“. Vedle evropských státníků odsoudil útok například i papež František nebo turecké ministerstvo zahraničí. Politici také vyzývají k jednotě v boji proti terorismu.

„Nejsilnějším možným způsobem odsuzujeme tyto útoky, které jsou útoky na naše společné hodnoty,“ uvedli šéfové unijních států a vlád. Jejich země stojí po boku Francie ve společném boji proti terorismu a násilnému extremismu, dodali. Vyzvali také lídry z celého světa, aby společně pracovali na „dialogu a porozumění“ mezi jednotlivými náboženstvími.

Muž ozbrojený nožem ve čtvrtek v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a zabil dva další lidi; při činu i po zadržení policií volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Jiný muž, jehož policie zastřelila, u Avignonu ohrožoval kolemjdoucí zbraní a v Lyonu policisté zadrželi podezřelého Afghánce s nožem, přičemž incident označili za „vážný“.

Útok bude vyšetřován jako teroristický čin.
Okolí místa činu hlídají policisté.

„Německo vyjadřuje sounáležitost s francouzským národem,“ sdělila kancléřka Angela Merkelová. Britský premiér Boris Johnson řekl, že je útokem v Nice šokován a italský premiér Giuseppe Conte vyzval k jednotě a k obraně hodnot svobody a míru.

„Celá Evropa je solidární s Francií. Tváří v tvář fanatismu a barbarství jsme jednotní a odhodlaní,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle předsedy Evropské parlamentu Davida Sassoliho cítí zármutek kvůli útoku v Nice celá Evropa.

Papež František ve čtvrtek vyzval k ukončení veškerého násilí; útočník v Nice podle něj „rozséval smrt v místě útěchy a lásky, jakým je chrám Páně“. „Terorismus a násilí nelze nikdy přijmout,“ uvedla v prohlášení hlava katolické církve.

„Naše srdce jsou s francouzským národem. Amerika v tomto boji stojí po boku našeho nejstaršího spojence. Tyhle teroristické útoky radikálních islamistů musí okamžitě přestat. Žádná země, Francie nebo jiná, to nemůže dlouho snášet!“ uvedl americký prezident Donald Trump.

Útok v Nice odsoudilo i turecké ministerstvo zahraničí. Mezi Francií a Tureckem přitom v posledních dnech vzrostlo napětí kvůli sporu o karikatury zobrazující proroka Mohameda, jež zveřejnila francouzská média, zatímco muslimové považují takové počínání za nepřijatelné.

Rusko zabití tří lidí v Nice odmítlo. Podle agentury Reuters ale Kreml dodal, že je chybou urážet náboženské city věřících. Ruský prezident Vladimir Putin útok nazval „cynickým a krutým zločinem“. Před francouzským velvyslanectvím v Moskvě se ve čtvrtek zároveň sešlo několik desítek lidí, kteří karikatury proroka Mohameda ve francouzském satirickém časopise Charlie Hebdo odsoudili. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na otázku novinářů, zda by takový časopis mohl existovat i v Rusku, odpověděl, že je to nemožné. Připomněl, že v zemi žije okolo 20 milionů muslimů a místní zákony zakazují urážku náboženského přesvědčení.

Útok v Nice odsoudil na twitteru také český premiér Andrej Babiš, podle něhož Česká republika stojí za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a všemi Francouzi. Prezident Miloš Zeman v kondolenci adresované Macronovi uvedl, že se lidé nesmějí nechat ovládnout strachem z fanatiků a musejí bránit evropské hodnoty. Stejně jako ministr zahraničí Tomáš Petříček vyjádřil soustrast rodinám obětí útoku.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...