130 let

Diskuze

Papež přiletěl do Japonska, kde bude vyzývat ke globálnímu zákazu jaderných zbraní

Papež František v neděli v japonském městě Nagasaki vyzval ke globálnímu jadernému odzbrojení. Vlastnictví jaderných zbraní je podle něj neospravedlnitelné, šíří strach, nedůvěru a nepřátelství. Jejich použití později v Hirošimě označil za zločin. Nagasaki a Hirošima jsou jediná dvě města na světě, která se stala terčem jaderného útoku, když na ně Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby. Zahynulo tehdy přes 200 000 lidí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Úplný zákaz atomových zbraní je hezká utopie, ale je to jako úplně zakázat vraždit. Severní Korea a Írán na nich usilovně pracují, Rusko a Pákistán se jich v žádném případě nevzdají a pro západní svět je atomový arzenál záruka míru a bezpečnosti, ať se nám to líbí nebo ne. Snad by bylo možné aspoň trochu přitlačit na Francii, která, pokud vím, jako jediná atomová mocnost v rámci NATO a Rady bezpečnosti si implicitně vyhrazuje právo použít atomové zbraně i k ofenzivním účelům, ne jenom jako odstrašující prostředek.

0 0
možnosti

Tak tohle je asi ten populismus.

Kdopak asi zákaz atomových zbraní prosadí ?

Atomové mocnosti, že ;-D.

0 0
možnosti
Foto

Dokud budou mít jaderné zbraně totalitní režimy, je podle mě jakýkoli apel na jaderné odzbrojení chybný; proveditelný je teoreticky u demokracií, jenže to pak budeme v ohrožení ze strany Severní Koreje a islámských států. To, že má tolik států jaderný arzenál, podle mě chrání mír, protože se je nikdo neodváží použít.

Pokud by byl papežův apel namířen ke všem vládám, pak je to imho jen gesto, protože takový plán je neuskutečnitelný.

--

„Loni při své cestě do Chile papež vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války.“ – Tady mu také nerozumím. Dětství jsem prožil v 70. letech husákovského nezčasí, kdy nás permanentně strašili imperialistickou neutronovou bombou... Myslím, že bývalo hůř; Rusové sice stále mají pocit, že je Západ jejich nepřítelem (a pak se i Západ musí chránit), ale není to tak zlé, jako za dob železné opony. I přesto to není vůbec dobré; vzpomeňme, jak Rusko protestovalo proti „vražednému radaru“ v Brdech a vyhrožovalo svými „mírovými raketami“.

0 0
možnosti

Jak si vysvětujete, že první vyrobila atomovou bombu "demokracie" ?

A jako jediná atomovoou bombou masově zabíjela také "demokracie" ? Dokonce cíleně civilisty.

Neidealizujete si poněkud tu "demokracii " ?

0 0
možnosti