Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pár hodin před požárem zpívali v katedrále Notre-Dame studenti z Nového Jičína

Požár pařížské katedrály Notre-Dame | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár pařížské katedrály Notre-Dame | foto: Reuters

Paříž/Ostrava Ještě v pondělí dopoledne si členové novojičínského středoškolského smíšeného sboru Puellae et Pueri (Holky a Kluci) zazpívali v pařížské katedrále Notre-Dame. O pár hodin později katedrálu zachvátil rozsáhlý požár. Sbormistr Karel Dostál řekl, že si studenti nejprve mysleli, že se zatahuje, protože se mělo změnit počasí. Za pár minut ale bylo jasné, že nejde o mrak.

„Vypadalo to děsivě. Katedrála má půdorys kříže a celý ten kříž de facto hořel, ta střecha lehla úplně celá,“ uvedl Dostal. Studenti jsou ve Francii od neděle a pondělní program začínali právě prohlídkou katedrály Notre-Dame.

„V katedrále jsme se osmělili a zazpívali jsme si tam velmi citlivě dvě písničky, protože člověk by tam měl zachovat tu klidnou atmosféru. Užili jsme si to a vůbec jsme netušili, že to je na dlouhá léta naposled,“ uvedl Dostál.

V době, kdy požár vypukl, se studenti právě metrem přesouvali do Českého centra, v němž za zvuku hasičských sirén odzpívali svůj koncert.

„Děti zaregistrovaly kouř a potom plameny. Všichni to vnímali velmi intenzivně, protože to byla šílená zpráva. Uvědomili jsme si, že jsme tam ještě dopoledne byli. Je to síla. Byly to obrovské policejní a hasičské manévry. Celá oblast byla uzavřená, večer i některé linky metra,“ uvedl Dostál. Zprávy o požár slavné katedrály běží v Paříži snad na každém monitoru, dodal.

Oheň vypukl v pondělí okolo 18:50, předpokládá se, že šlo o nehodu. Požár se už podařilo zcela uhasit. Francouzský ministr kultury Franck Riester v úterý stanici LCI řekl, že větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z chrámu podařilo zachránit. Výrazně poškozená je konstrukce chrámu a téměř kompletně je zničeno střešní trámoví, přičemž některé dubové vazníky pocházely z doby stavby katedrály, tedy ze 13. století.

Zřítila se i část klenby v místě chóru a 93 metrů vysoká věž nad křížením lodí. Dvě hlavní věže oheň nezachvátil. Kromě poškození ohněm a vysokými teplotami, jež dosahovaly až 800 stupňů Celsia, utrpělo vnitřní vybavení i kvůli kouři a vodě při hašení.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...