9. února 2018 18:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký viceprezident Pence se vyhýbal delegaci KLDR. Od sestry Kim Čong-una si odsedl

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong během slavnostního zahájení her nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong během slavnostního zahájení her nad... | foto: Facebook Reuters

PCHJONGČCHANG/PRAHA Americký viceprezident Mike Pence a Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, seděli jen pár metrů od sebe na zahajovacím ceremoniálu zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Neprohodili však ani slovo. Pence se předtím dokonce vyhnul podání ruky na oficiální recepci.

Mike Pence byl v přední řadě mezi jihokorejským prezidentem Mu Če-inem a japonským premiérem Šinzo Abem. Severokorejská delegace, kterou vede devadesátiletý předseda parlamentu Kim Jong-nam a sestra diktátora Kim Čong-una, byla usazena za nimi v druhé řadě. 

Dle původního plánu přitom měl Pence sedět ještě blíž, přímo před severokorejskou delegací, ale podle amerického novináře Willa Ripleyho z CNN si z vlastní iniciativy místo vyměnil, aby se zástupcům KLDR vzdálil.

Nebyla to přitom první příležitost, kdy se mohli vrcholní představitelé KLDR a USA setkat tváří v tvář. Americký viceprezident se již úmyslně vyhnul severokorejské delegaci během recepce před zahájením. V místě akce se objevil jen na chviličku, aby předešel potenciálně nepříjemnému setkání.

Recepce probíhala v horském rezortu v Pchjončchanu jen několik hodin před oficiálním zahájením olympijských her. Média před začátkem recepce pořádané jihokorejským prezidentem uvedla, že Kim Jong-nam a Mike Pence měli během večeře sedět naproti sobě v čelech stolu. Nakonec se tak ale nestalo.

Na zahajovacím ceremoniálu se sešla řada vlivných státníků ze všech koutů...

Mezi nimi je i (zleva) prezident Jižní Koreje Mun Če-in se svou ženou Kim Jung-suk. Nad nimi stojí v černých oděvech nejvyšší představitel KLDR Kim Čong-nam a sestra diktátora Kim Čong-Una v černé čepici Kim Jo-čong. Uprostřed stojí německý prezident Frank-Walter Steinmeier a pod ním sedí americký víceprezident Mike Pence. Vedle mává vlaječkou japonský ministr Shinzo Abe.

Podle agentury Reuters měl Pence naplánované setkání s americkými atlety a tak se na recepci zdržel jen po nezbytně dlouhou dobu, aby pozdravil a přivítal přítomné. Na místě si potřásl rukou s představiteli několika států, včetně japonského premiéra, ale s předsedou severokorejského lidového shromáždění nikoliv.

Program viceprezidenta USA byl napjatý již o rána. V dopoledních hodinách se setkal se jihokorejským prezidentem, aby společně řešili budoucí dialog mezi Severní a Jižní Koreou.

Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu: jihokorejský...
Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu: jihokorejský...

„Prezident Mun mě ujistil o svém silném odhodlání podpořit naši nátlakovou kampaň, jejíž součástí mohou být další sankce vůči Severní Koreji,“ řekl Pence novinářům. Podle něj KLDR čtvrteční vojenskou přehlídkou ukázala, že jí jde na OH jen o propagandu. Na přehlídce v Pchjongjangu KLDR ve čtvrtek mimo jiné znovu předvedla své mezikontinentální balistické rakety.

Vyostřování vztahů

Podle deníku Washington Post se vztahy mezi USA a Jižní Koreou v poslední době vyostřují neuváženými kroky ze strany Spojených států. V období, kdy se obě země Korejského poloostrova snaží najít cestu ke smíření, by měly USA dbát na každý krok, který podniknou. Konfrontace na diplomatické úrovni prý například vyvolala přítomnost severokorejského uprchlíka v americkém Kongresu během výročního proslovu prezidenta o stavu Unie.

Administrativa Donalda Trumpa navíc zatím nebyla schopná nominovat nového velvyslance v Jižní Koreji. Další diplomatický přešlap pak vyvolala i neznalost týmu amerického viceprezidenta. Po příletu na Korejský poloostrov totiž úředníci neznali jméno jihokorejského velvyslance ve Washingtonu.

Ve svém oficiálním prohlášení uvedl Pencův tým, že je přivítal Ahn Ho-joung. Ten však přestal být šéfem jihokorejského diplomatického servisu v USA již před třemi měsíci. Na letišti Pence ve skutečnosti vítal Čo Jun-če. Viceprezidentův tým o několik hodin později svou chybu v tiskovém prohlášení opravil.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.