Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
29. prosince 2009 10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Piráti pustili singapurskou loď. Ale hned unesli britský tanker

Somálský pirát - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Somálský pirát - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

MOGADIŠO Somálští piráti po více než dvou měsících propustili nákladní plavidlo Kota Wajar plující pod singapurskou vlajkou. Zároveň však unesli britský tanker s chemikáliemi.

"Obdrželi jsme čtyři miliony dolarů a včera (v pondělí) na konci dne jsme propustili loď s 21člennou posádkou," řekl agentuře pirát Mohamed. "Posádka byla šťastná a tleskala, když naši přátelé loď opustili." Námořní lupiči loď Kota Wajar přepadli 15. října severně od Seychelských ostrovů. Plavidlo o hmotnosti 24.637 tun plulo ze Singapuru do keňského přístavu Mombasa. Námořní síly EU propuštění lodi potvrdily. O plavidlo se údajně nyní stará kanadská válečná loď Fredericton.

Stejný den, kdy lupiči propustili singapurské plavidlo, unesli tanker s chemikáliemi plující pod britskou vlajkou. Sdružení východoafrických mořeplavců dnes uvedlo, že loď St James Park vyslala v pondělí tísňový signál z Adenského zálivu a změnila kurz k somálskému pobřeží. Plavidlo s 26 muži na trase ze Španělska do Thajska přepravovalo chemikálie na výrobu plastů. Lupiči již v pondělí o únosu další lodi informovali, detaily však neuvedli.

Somálští piráti působící u somálského pobřeží, v Adenském zálivu a nyní také hluboko v Indickém oceánu na výkupném za unesená plavidla vydělali desítky milionů dolarů. Podle organizace Ecoterra International sledující lodní dopravu u Somálska nyní drží nejméně deset lodí s 228 námořníky.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.