1. února 2018 14:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po aféře s antisemitským zpěvníkem se politik vzdal všech funkcí

Rakouský politik Udo Landbauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský politik Udo Landbauer. | foto: Wikimedia

VÍDEŇ  Rakouský politik Udo Landbauer, který se stal terčem kritiky kvůli zpěvníku s antisemitskými texty, se dnes vzdal všech svých politických funkcí. Člen protiimigrační a protiislámské Svobodné strany Rakouska (FPÖ) nepřijme mandát poslance dolnorakouského zemského sněmu, který získal v nedělních volbách, a vzdá se i postu zastupitele Vídeňského Nového Města (Wiener Neustadt)

Jednatřicetiletý Landbauer býval místopředsedou buršáckého spolku Germania, který podle odhalení časopisu Falter vydal zpěvník s řadou antisemitských textů a písní oslavujících nacisty. Informace o existenci knížky se objevila krátce před nedělními volbami do zemského sněmu v Dolním Rakousku, do kterých Landbauer vedl kandidátku FPÖ.

Landbauer dnes oznámil, že mandát, který se mu podařilo v nedělním hlasování získat, nepřijme, vzdá se svého postu zastupitele Vídeňského Nového Města a pozastaví rovněž členství v FPÖ.

Generální tajemník svobodných Harald Vilimsky dnes Landbauera označil za „nevinnou oběť politické a mediální kampaně“ a nabídl mu „plnou politickou rehabilitaci“ po vyšetření celého případu kolem spolku Germania.

Spolupráci s Landbauerem v nové zemské vládě Dolního Rakouska už před pár dny odmítla hejtmanka Johanna Miklová-Leitnerová. Rakouský kancléř Sebastian Kurz ve středu oznámil, že se vláda - jejímž členem je od prosince i FPÖ - pokusí o rozpuštění buršáckého spolku Germania.

Buršácké spolky vznikly v 19. století jako liberální studentské organizace, nyní se hlásí k německému nacionalismu. Mnozí jejich členové mají blízko k FPÖ nebo jsou přímo jejími členy.

Zpěvník Germanie otřásá rakouskou politickou scénou již několik dní. Texty v něm obsažené odsoudila většina předních politiků alpské republiky. V jednom textu se například praví: „Tu do vašeho středu vstoupil Žid Ben Gurion. Pusťte plyn, vy staří Germáni, zvládneme i sedmý milion.“ Ben Gurion byl první izraelský premiér. Sedmý milion zjevně odkazuje na šest milionů Židů vyvražděných nacisty.

Landbauer už dříve popřel, že by o existenci zpěvníku věděl. Kritici to ale označili - vzhledem k jeho funkci místopředsedy spolku - za nepravděpodobné. Případem antisemitského zpěvníku se zabývá také rakouská policie, která v této souvislosti vyšetřuje čtyři osoby.

Na vzniku FPÖ se po 2. světové válce podílelo mnoho bývalých nacistů a i později musela strana vylučovat mnoho členů kvůli skandálům souvisejícím s projevy antisemitismu. Nyní strana tvrdí, že má tuto minulost dávno za sebou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!