Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Po letech našli desítky těl horolezců

Svět

  11:28
MOSKVA/BIŠKEK - Kyrgyzské úřady objevily v pohoří Ťan-šan ostatky těl 39 horolezců, kteří tam na svazích tehdejšího Leninova štítu zahynuli v červenci 1990. Podle vyjádření českého velvyslance však není jisté, zda mezi objevenými ostatky jsou i těla českých a slovenských horolezců, kteří se osudné expedice také zúčastnili.
Horolezec (ilustrační)

Horolezec (ilustrační) foto: Lidovky.cz

"Ostatky byly objeveny, ale vše je zatím předčasné. Nemůžeme s jistotou říci, zda jsou mezi nimi i těla našich občanů," řekl v telefonickém rozhovoru český velvyslanec v Kazachstánu Bedřich Kopecký, který je akreditován i pro Kyrgyzstán.

Velvyslanec hovořil s českým honorárním konzulem v Kyrgyzstánu, který mu sdělil, že zkoumání a identifikace ostatků může trvat i několik týdnů. Diplomat předpokládá, že v případě, že by se potvrdila totožnost obětí, byly by zřejmě přepraveny do vlasti, ale to je ještě věc pokynu z pražského ústředí.

Lavina smetla tábor
Mohutná lavina milionů metrů krychlových sněhu, která se pod Leninovým štítem (tehdejší Pik Lenina se jmenuje od července 2006 Pik abú Alí ibn Síná podle arabského jména věhlasného středověkého lékaře a přírodovědce  Avicenny) uvolnila 13. července 1990 v důsledku zemětřesení v Afghánistánu, smetla základní tábor mezinárodní expedice profesionálních horolezců z dvacítky zemí světa, postavený ve výši 5300 metrů. Utrhl se celý svah a pod lavinou zůstalo 43 obětí, včetně šesti československých občanů.

Podle dobových zpráv šlo o expedici z Banské Bystrice a nezvěstní zůstali Miloš Šivec, Ján Perďoch, Dušan Uličný, Vladimír Dávid a Branislav Valent. Pik abú Alí ibn Síná je s výškou 7134 metrů nad mořem jednou z nejvyšších hor Ťan-šanu.

Ostatky pomohlo odhalit globální oteplování
Během dvou měsíců po neštěstí byla nalezena jen čtyři těla, mezi nimi i Jan Štefan z tehdejší ČSFR. Pátrání po dalších obětech bylo bezvýsledné, ostatky se podle Džigitova nyní začaly objevovat až s táním mohutných vrstev sněhu na úbočích Ťan-šanu v důsledku globálního oteplování. Konkrétně zbytky těl objevila jiná horolezecká expedice, která do hor vyrazila tento měsíc.

Úřady však soudí, že sesbírat a pohřbít tyto ostatky, nalézající se vysoko v horách, není v jejich silách. Džigitov naznačil, že v místě neštěstí by mohl vzniknout památník. Ze 45 horolezců, kteří se expedice před 18 lety zúčastnili, přežili jen dva - Rus Alexej Koreň a Slovák Miro Grozman, kterého lavina zasypala jen málo. Grozman ušel několikahodinový pochod a výškový rozdíl tisíce metrů do prvního tábora jen v ponožkách.

Za posledních 15 let kyrgyzské úřady pohřešují okolo 40 alpinistů, kteří zmizeli v horách.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!