28. července 2015 16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po misi OBSE na ukrajinské frontě stříleli, Kyjev se chystá na soud s Janukovyčem

Členové mise OBSE na východní Ukrajině dohlížejí na stahování obrněných vozidel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové mise OBSE na východní Ukrajině dohlížejí na stahování obrněných vozidel... | foto: Reuters

KYJEV Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyzvala obě strany konfliktu na východu Ukrajiny k zaručení bezpečných podmínek pro pozorovatele OBSE poté, co jeden z pozorovatelů byl při přestřelce na frontové linii zraněn. U kyjevského soudu mezitím začaly přípravy na soudní proces s bývalým prezidentem Viktorem Janukovyčem a pěti dalšími představiteli svrženého režimu.

Ukrajinská armáda v úterý uvedla, že během uplynulých 24 hodin byl v bojích se separatisty zabit jeden voják a dalších 12 zraněno. Separatisté naopak obvinili vládní síly ze zabití starší ženy. V konfliktu podle Kyjeva padlo už 2300 vojáků, dalších 273 je považováno za nevěstné. Menší část z nich je asi v zajetí, většina pohřešovaných je však nejspíše mrtvá.

Situace na frontě podle armádního mluvčího Andrije Lysenka zůstává „stabilně napjatá“ a separatisté ostřelovali pozice vládních sil v 82 případech, pětkrát se pod palbu dostali i civilisté.

Také separatisté obvinili armádu z porušování příměří. Ve městě Horlivka, které povstalci ovládají, zahynula při ukrajinském ostřelování v noci na dnešek sedmaosmdesátiletá žena a další, dvaašedesátiletá, byla zraněna. Pod troskami může být ukrytý ještě jeden mrtvý.

Žena se snaží zabránit vlastním tělem autu, které předjíždí frontu.
Arogantní úředníci i úmorné vedro. S tím se musejí smířit ti, kteří chtějí...

Zraněn u Mariupolu

Pozorovatelská mise OBSE podle listu Ukrajinska pravda zaznamenala, že obě strany vracejí těžké zbraně z týlu zpět do palebných pozic u fronty, odkud měly být podle mírových dohod staženy.

REPORTÁŽE PETRY PROCHÁZKOVÉ

Velitel hlídky pozorovatelů OBSE byl zraněn úlomky betonu během pondělní přestřelky v Šyrokyne u strategicky významného azovského přístavu Mariupol. Po incidentu se pozorovatelé stáhli, raněný prý utrpěl otřes mozku a poranění pravé nohy.

„Nesčetněkrát se dostáváme pod palbu, přestože obě strany vědí o naší přítomnosti,“ postěžoval si dnes zástupce šéfa pozorovací mise OBSE Alexander Hug.

Konflikt na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a vládními silami si od loňského dubna vyžádal přes 6500 životů.

Soud se svrženou hlavou státu

U kyjevského soudu mezitím začaly přípravy na soudní proces s bývalým prezidentem Viktorem Janukovyčem a pěti dalšími představiteli svrženého režimu. Janukovyč a jeho spolupracovníci žijí v ruském exilu, souzeni mají být v nepřítomnosti, oznámil v úterý generální prokurátor Viktor Šokin.

Prokuratura obviňuje exprezidenta, bývalého guvernéra centrální banky, dva bývalé ministry a jejich náměstky ze série trestných činů. Po vynesení rozsudku hodlají úřady vyrozumět další státy, aby někdejším představitelům mohl být zkonfiskován majetek, který v těchto státech skrývají.

Zatykač Interpolu na svrženého ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče.

Zatykač Interpolu na svrženého ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče.

„Je to jen začátek naší práce, v brzké době přijdou na řadu i další,“ řekl prokurátor. Kyjev podle něj hodlá požádat o součinnost Rakousko, Británii, Kypr, Singapur, Lotyšsko a další státy.

Janukovyče loni v únoru smetli opoziční demonstranti, rozhořčení jeho odmítnutím uzavřít dohodu o přidružení k Evropské unii a také střelbou policistů do davu. Exprezident je podle Šokina podezřelý z vytvoření zločinné organizace, zneužití moci a vlastizrady. „V nejbližší době bude obvinění předáno Janukovyčovi a jeho poradcům,“ prohlásil bez dalších podrobností prokurátor.

Ještě dříve ukrajinská justice obviňovala svrženého prezidenta z masových vražd, které údajně způsobil vydáním rozkazu ke střelbě do demonstrantů, a z rozkrádání státního majetku.

Janukovyč žije v Rostově na Donu a Rusko jej odmítá ke stíhání ve vlasti vydat. V červnu stanici BBC řekl, že k ruské anexi ukrajiského poloostrova Krym by nedošlo, nebýt loňského únorového převratu na Ukrajině. Prý také nevydal příkaz ke střelbě do demonstrantů v Kyjevě, dodal nicméně, že pořádkové síly měly právo použít proti demonstrantům zbraně.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.