14. srpna 2017 16:04, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po sesuvu půdy v Sierra Leone zemřelo přes 300 lidí. Nápor nezvládá místní márnice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mohutné záplavy spojené se sesuvem půdy v africkém Sierra Leone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohutné záplavy spojené se sesuvem půdy v africkém Sierra Leone. | foto: AP/ČTK

freetown Zhruba 312 mrtvých si v pondělí vyžádal sesuv mokré půdy a následné záplavy vyvolané vydatným deštěm ve Freetownu, metropoli Sierry Leone, a jeho okolí. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na Červený kříž. Podlaha márnice místní nemocnice Connaught je poseta mrtvolami, protože není na tak velké množství těl připravena, upozornil místní činitel.

První zprávy o neštěstí informovaly o 18 mrtvých a později tento údaj vzrostl na 180. Ani informace o 312 obětech přitom nemusí být konečná. Podle Patricka Massaquoie z Červeného kříže není vyloučeno, že počet mrtvých se ještě zvýší.

Bahno a voda po silném dešti zavalily nebo strhly domy a chatrče ve slumech, kterými je přelidněné město s 1,2 milionu obyvatel prošpikované. Nejpostiženější je čtvrť Regent asi 20 kilometrů od centra města na úpatí pahorku, z něhož se brzo ráno po silném nočním lijáku sesunulo hodně zeminy. Kromě záchranářů a příbuzných pátrajících po blízkých se do záchranných operací zapojila armáda.

Ve Freetownu prší v průměru šest měsíců v roce a povodně spojené se sesuvy půdy jsou poměrně časté. Město je bez kanalizačního systému a škody na objektech, které nedodržují žádná urbanistická pravidla, jsou vždy značné.

V září 2015 si povodně vyžádaly deset mrtvých. Na 9000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.

Ve městě nyní panují obavy z toho, jaké budou hygienické následky nejnovější katastrofy; v minulosti v podobných případech často následovala například cholera.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na Lidovky.cz