4. dubna 2017 7:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kolumbie vyhlásila stav nouze. Obětí sesuvu půdy je už víc než 270, z toho desítky dětí

Záplavou zničené město Mocoa v Kolumbii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavou zničené město Mocoa v Kolumbii | foto: Reuters

BOGOTÁ Stav nouze vyhlásil v zemi kolumbijský prezident Juan Manuel Santos dva dny po tragickém víkendovém sesuvu půdy, při němž zahynulo na jihozápadě Kolumbie nejméně 273 lidí. Zatímco první obyvatelé města Mocoa začali pohřbívat své mrtvé příbuzné, další lidé se stále pohřešují a panují obavy, že počet mrtvých dále poroste.

Santos vyhlásil v reakci na ničivý sesuv stav „ekonomické, sociální a ekologické nouze“ a přislíbil, že centrální vláda věnuje na „humanitární priority“ spojené s přírodní katastrofou 40 miliard kolumbijských pesos (téměř 350 milionů korun).

První z 273 obětí, mezi nimiž jsou více než čtyři desítky dětí, byly v pondělí pohřbeny příbuznými, které živel mnohdy připravil o několik členů rodiny. „Takhle je to lepší, když to víme. Aspoň máme jistotu, kde je,“ řekl agentuře AP dvaadvacetiletý Danilo Garzón García během pohřbu své malé sestry, jejíž tělo nalezla rodina dlouhé hodiny po sesuvu. Narážel tím na nejistotu dalších obyvatel Mocoy, kteří stále pátrají po svých blízkých. Podle záchranářů stále existuje naděje, že mohl někdo z desítek pohřešovaných přežít, zmenšuje se však s každou hodinou.

View of a street destroyed after heavy rains caused several rivers to overflow,...
People walk in a destroyed area after heavy rains caused several rivers to...

Sesuvy půdy, způsobené silnými lijáky, zničily většinu čtyřicetitisícového města Mocoa. Zraněno bylo dalších více než 400 lidí a stovky dalších zůstávají v nouzových evakuačních střediscích. Ve městě byly přerušeny dodávky elektrického proudu a pitné vody.

Ke katastrofě, která je podle místního tisku jednou z nejhorších za několik let, přispělo i zvýšené kácení lesů v oblasti v posledních letech.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz