24. srpna 2017 19:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po rozsáhlém skalním sesuvu ve Švýcarsku se pohřešuje osm lidí

Uvolnilo se velké množství kamení a sesunulo se do údolí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uvolnilo se velké množství kamení a sesunulo se do údolí. | foto: Reuters

BERN Po rozsáhlém skalním sesuvu na východě Švýcarska pohřešují místní úřady osm lidí. Nezvěstní Němci, Rakušané a Švýcaři se v době neštěstí nacházeli v údolí Val Bondasca v kantonu Graubünden, informovala ve čtvrtek policie.

Podle agentury DPA k sesuvu došlo ve středu na 3369 metrů vysoké hoře Piz Cengalo, když se uvolnilo velké množství kamení, které se sesunulo do údolí. Podle odhadů šlo až o čtyři miliony kubických metrů kamení a bahna, které na některých místech vytvořily až několik metrů vysoké závaly.

Masa se přehnala kolem obce Bondo, jejíž stovka obyvatel byla evakuována. V obci, která je vybavena poplašným systémem, nebyl nikdo zraněn. Podle agentury AFP část Bonda lavina kamení a bahna zasáhla.

Masa se přehnala kolem obce Bondo, jejíž stovka obyvatel byla evakuována
Do Bondo dorazily pátrací a záchranné týmy.

Podle policie osm pohřešovaných osob bylo v době, kdy se kamení dalo v 09:30 SELČ do pohybu, na túrách, nikoli společně. Spojit se s nimi telefonicky se záchranářům nepodařilo, což však ještě nic neznamená, protože v místě je špatný signál.

Ve dvou horských chatách, které se v oblasti nacházejí, nikdo z osmi pohřešovaných nebyl. Záchranáři si podle DPA zatím nejsou jisti, zda nezvěstné lavina kamení zasáhla, nebo zda jim jen odřízla cestu zpět. Průzkum terénu pomocí vrtulníku žádný výsledek nepřinesl. Ze zmíněných dvou chat bylo evakuováno 32 lidí, kteří tam uvízli.

Policie neuvedla, kolik přesně je mezi hledanými německých, rakouských a švýcarských státních příslušníků. Agentura APA ale napsala, že k nim patří rakouský manželský pár. Podle úřadů po šesti z osmi pohřešovaných bylo zahájeno pátrání na základě upozornění jejich blízkých či přátel.

Bondo leží u hranic s Itálií, zhruba 35 kilometrů na jihozápad od Svatého Mořice.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz