Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Švýcarský Interlaken je rájem pro milovníky adrenalinu

Cestování

  6:47
Skočit na laně z lanovky, proplavat kaňonem, projít se po ledovci, letět na paraglidu... Zapomeňte na nudné focení památek a povalování na pláži. Je na čase postavit se výzvám, zkoušet nové věci a užít si dovolenou na maximum. Dobrá zpráva je, že kvůli tomu nemusíte procestovat půl světa.

Skočit na laně z lanovky, proplavat kaňonem, projít se po ledovci, letět na paraglidu... foto: Steve Bramfitt

To, co řada lidí nestihne za celý život, vy můžete zvládnout během několika dnů ve švýcarském Interlakenu. A je vcelku jedno, jestli tam vyrazíte v létě, nebo v zimě. Tahle „továrna na zážitky“ funguje celoročně.

Kudy se vydat? Na mapě Interlaken najdete asi 800 km jihozápadně od Prahy, v bernské oblasti Alp v samém srdci Švýcarska. Z Rozvadova se sem nejlépe dostanete přes Norimberk, Stuttgart a Curych. Díky své poloze v nížině mezi dvěma rozlehlými jezery, a zároveň na dohled od slavných čtyřtisícovek Eiger a Jungfrau, nabízí okolí tohoto nevelkého městečka nejširší možné spektrum venkovních aktivit. Je jen na vás, co všechno se rozhodnete vyzkoušet a kolik adrenalinu si pustíte do žil. Možnosti jsou takřka neomezené.

Mekka paraglidingu

Jestli je Interlaken něčím skutečně světově proslulý, pak je to paragliding. Barevná křídla padáků se na centrální plochu uprostřed města při hezkém počasí snášejí takřka nepřetržitě. A není divu: okolní kopce jsou pro vzletové rozběhy jako stvořené. A ten pocit, když se jako pták vznášíte nad dvěma zelenomodrými jezery orámovanými hradbou hor, kterým vévodí majestátní Jungfrau? Slovy jen těžko popsatelný. Pokud jste tandemový let ještě nezkusili, jen těžko byste pro svou premiéru hledali lepší místo.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Hory lanovkou i na koloběžce

Jestliže byste přeci jen raději zůstali nohama na zemi, ale výhled z ptačí perspektivy si nechcete nechat ujít, vydejte se na vyhlídkovou plošinu Harder Kulm, která ve výšce 1322 m.n.m. vybíhá ze skalního masivu do prostoru nad jezery. Přímo z Interlakenu vás tam za pouhých 10 minut vyveze pozemní lanovka. Sportovnější povahy se samozřejmě mohou vydat nahoru i po svých, případně si můžete udělat výlet po hřebeni. Cest jakékoli náročnosti pro pěší i cyklisty je v okolí bezpočet.

Určitě doporučuji také výlet na nedaleký Niederhorn, kam lze vyjet klasickou sedačkovou lanovkou. Nahoře si můžete udělat nenáročnou, ale dokonale fotogenickou vycházku (pro Instagram jako dělanou). Zpátky do nížiny pak můžete sjet na zapůjčené koloběžce. 6km trasa vám zabere asi 20-30 minut, 12km trasa dvojnásobek. Adrenalin zaručen.

Jungfrau: Vrchol Evropy

Když už jsme u výletů do hor, proč se nepodívat přímo k Jungfrau? Zvlášť když to jde maximálně pohodlně – vlakem. Návštěva nejvýše položené železniční stanice v Evropě ve výšce 3454 m.n.m., zvané Jungfraujoch nebo též „Top of Europe“, je prakticky povinnost. Vlak sem tunelem vyhloubeným uvnitř hor Eiger a Mnich jezdí už neuvěřitelných 105 let. Počítejte minimálně s půldenním výletem a rozhodně si s sebou vezměte teplou bundu a čepici. Výhled na největší a nejdelší alpský ledovec, který se táhne údolím mezi vrcholky hor přes 20 km, je nejen dechberoucí, ale také mrazivý.

ávštěva nejvýše položené železniční stanice v Evropě ve výšce 3454 m.n.m.,...

Dokonalé lyžování a nejdelší sáňkařská dráha

Pokud přijedete v zimě, můžete hned cestou z Jungfrau zavítat do lyžařského střediska First – je přímo vedle železniční stanice. Zážitek z více než 60 km dokonale upravených sjezdovek (většinou mírně až středně obtížných) umocňuje výhled na ohromující a respekt vzbuzující severní stěnu Eigeru. Nezvyklé zpestření pak poskytují vláčky směřující na Top of Europe, které křižují některé lyžařské tratě.


Pohlednice z cest na větší mapě

Nečekaně silný zážitek si můžete dopřát na nejdelší sáňkařské dráze v Evropě, která vede také tudy. Připravte se na 15 km ryzího adrenalinu, který si nejlépe užijete po setmění.

Následující den se můžete na lyžích vydat po stopách Jamese Bonda, který se natáčel pod třítisícovou horou Shilthorn. Zdejší středisko nabízí perfektní vyžití zejména zkušenějším lyžařům, kteří ocení členitější a prudší terén. Pokud si troufnete, můžete si cvičně projet 15km trať vyhlášeného závodu Inferno, která začíná černou sjezdovkou vedoucí přímo z vrcholu. Vítězové mívají čas kolem 15 minut, většina smrtelníků však potřebuje alespoň trojnásobek. O polední pauze navštivte interaktivní muzeum Agenta 007 na vrcholu Schilthornu, a když už tam budete, určitě si dejte oběd v otáčivé panoramatické restauraci – ten výhled je fenomenální.

Po hlavě do kaňonu

Pokud vám tohle všechno bylo málo, můžete v létě pod vedením zkušených průvodců proplavat některý z nedalekých kaňonů. Případně do jednoho z nich můžete skočit přivázaní na laně. Na výběr máte z klasického bungee jumpingu z výšky 90 m, nebo z obří „houpačky“ zvané Canyon Swing.

Ke skoku z odrazové plošiny se nejspíš budete dlouze odhodlávat, během 60metrového volného pádu dost možná nezvládnete zděšením ani křičet, ale rozhodně to bude zážitek, na který do konce života nezapomenete. Srovnání snese snad už jen bungee jumping z kabinové lanovky u hory Stockhorn, kde vzrušení ze 134metrového skoku nad horským jezerem ještě umocňuje jedinečná kulisa okolního prostředí. Mimochodem, konkrétně tento zážitek si slečny a ženy mohou dopřát úplně zdarma. Stačí k tomu kromě strachu z výšek odhodit také oblečení. Je to bláznivé? Jednoznačně. Ale o tom by správná dovolená měla být, no ne?

Autor: