Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je na útěku. Na místě byl i Čech

Svět

  8:21aktualizováno  11:19
ŠTRASBURK/PRAHA - Ozbrojený útočník v úterý večer v blízkosti vánočního trhu v centru francouzského Štrasburku zastřelil tři lidi a dalších 13 osob zranil, z toho osm vážně. Podle agentur AFP a DPA o tom v úterý brzy ráno informoval přímo ve Štrasburku francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Oficiální bilance se během dopoledne několikrát měnila, informace prefektury několikrát hovořily o dvou obětích a čtrnácti zraněných. Útočník je podle Castanera stále na útěku.

Police oblast ve Štrasburku, kde došlo ke střelbě, uzavřela. foto: Reuters

Ve Francii byl zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší a do Štrasburku byly vyslány dodatečné bezpečnostní síly, oznámil dále Castaner. Poslanci Evropského parlamentu mohli budovu instituce ve Štrasburku opustit až po půlnoci.

V bezprostřední blízkosti střelby ve Štrasburku byl český občan, nic se mu nestalo, uvedlo české ministerstvo zahraničí, které zřídilo nouzovou linku. Lidé, kteří například mají příbuzné ve Štrasburku a nepodařilo se jim navázat s nimi kontakt, se mohou obracet buď na české velvyslanectví v Paříži, nebo v případě obavy z ohrožení života či zdraví na linku +33607764394.

„Na místě incidentu se nacházel jeden český občan, který byl v bezprostřední blízkosti místa, kde se střílelo,“ uvedl Robert Řehák z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Nebyl zraněn, je mimo nebezpečí a český honorární konzulát ve Štrasburku je s ním v telefonickém kontaktu. České zastupitelské úřady ve Francii současnou bezpečnostní situaci v zemi monitorují. „Vyzýváme občany v místě k pečlivému sledování situace a dodržování pokynů policie a místních úřadů,“ zdůraznil Řehák.

Útočník z vánočních trhů ve Štrasburku je podle francouzského ministra vnitra...
Šok a zármutek nad útokem ve Štrasburku vyjádřila řada politiků, včetně...

V úterý večer bylo uzavřeno nejen široké okolí Kléberova náměstí, na němž se známý adventní trh každoročně konal, ale také další čtvrti a rovněž budova Evropského parlamentu na okraji alsaské metropole. Vzhledem k tomu, že je podezřelý stále na útěku, budovu nesměl až do pozdní noci nikdo opustit a na zprávy o vývoji situace uvnitř čekali i čeští europoslanci, kteří se tento týden účastní plenárního zasedání europarlamentu. Pro středu byly vánoční trhy zrušeny, stejně jako veškeré kulturní akce ve Štrasburku. V ulicích hlídkují stovky příslušníků bezpečnostních sil.

Podezřelý radikál

Útok, který vyšetřují experti na terorismus, se odehrál v úterý kolem 20:00 SEČ v blízkosti vánočního trhu. Devětadvacetiletý podezřelý Chekatt Cherif podle médií figuruje na seznamu osob podezřelých z radikalizace. V úterý ráno údajně měl být zadržen v souvislosti s loupežným přepadením, ale policie ho doma nezastihla. V jeho bytě však údajně našla granáty. Castaner potvrdil, že podezřelý byl v minulosti trestán za delikty ve Francii i Německu.  Střelec podle televize BFMTV ujel z místa činu v taxíku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po půlnoci podle agentury AFP předsedal meziresortní krizové schůzce. Po ní vyjádřil na Twitteru za celou zemi solidaritu se Štrasburkem, oběťmi a jejich rodinami.

Do terénu byly byly podle televize BFM TV vyslány i speciální zásahové jednotky BRI a RAID či elitní protiteroristická jednotka GIGN z Dijonu. Podle DPA policie pátrá po uprchlém i s pomocí vrtulníků. Policie rovněž kontroluje automobily přijíždějící od Štrasburku v příhraničním Kehlu na německé straně Rýna. Na mostě přes veletok se tvoří kolony. Ministr Castaner potvrdil, že po útoku byly zesíleny hraniční kontroly.

Přes hranici ve nad ránem obtížně dostával i europoslanec Jiří Pospíšil. „Je 2:50 a my čekáme už přes hodinu na hranici Francie - Německo,“ napsal předseda TOP 09 na Twitteru a doložil to fotografií.

Uzavřené centrum

Europoslanci strávili v budově Evropského parlamentu nedobrovolně několik hodin navíc. Až ve středu brzy ráno jeho předseda Antonio Tajani kolegům sdělil, že budovu mohou opustit na vlastní riziko. Poslanci, kteří chtěli jet do centra města, tak měli učinit výhradně v konvoji jištěném policií. „Je nemožné dostat se do centra bez takového konvoje,“ zdůraznil Tajani.

Přísnost přijatých bezpečnostních opatření dokládá i skutečnost, že Alsasané se ve středu musí obejít bez svých nejoblíbenějších regionálních novin. Deník Les Dernieres Nouvelles d’Alsace se na stáncích neobjeví, protože pracovníci místní tiskárny se kvůli uzávěrám nedostali do práce.

Policie vyzvala obyvatele města, aby nevycházeli ven. Mezitím policie vyzvala lidi, kteří kvůli útoku uvázli v centru, aby ho opustili severním směrem. Naopak se mají vyhnout jihovýchodní čtvrti Neudorf, kde policie pátrá po podezřelém. Podle agentury AP bylo zavřeno na 5000 také na basketbalovém stadionu. Až po pěti hodinách začala policie po skupinách čítajících zhruba 100 lidí návštěvníky propouštět.

11.prosince 2018 v 21:26, příspěvek archivován: 11.prosince 2018 v 21:31

Společně se @StetinaEP sledujeme u katedrály ve Štrasburku policejní zásah proti střeleckému útoku v centru města. Jsme uzavřeni v restauraci na náměstí Gutenberg. #strasbourg @enko @pavelsafr https://t.co/DISTsINsBc

Tajani prostřednictvím Twitteru ujistil, že schůze Evropského parlamentu budou pokračovat a že se parlament nenechá „zastrašit teroristickými nebo kriminálními útoky“.

Evropský parlament má od pondělí do čtvrtka plenární zasedání a ve středu mají europoslanci debatovat mimo jiné o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

Mnoho poslanců v noci na středu zůstávalo v uzavřené budově europarlamentu. „Teď jsme neprodyšně uzavřeni v parlamentní budově, protože právě k takovému útoku dnes večer ve Štrasburku došlo... Mrazí z toho,“ psal na Twitteru před půlnocí europoslanec Stanislav Polčák.

Šok a zármutek nad útokem ve Štrasburku vyjádřila řada politiků, včetně například britské premiérky Theresy Mayové.

Autoři: , ,