Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
25. října 2019 20:20, aktualizováno  21:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet mrtvých v Etiopii po dvou dnech protestů stoupl na 67. Nejvíce lidí zabily vržené kameny

Protesty v hlavním městě Etiopie, Addis Abebě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v hlavním městě Etiopie, Addis Abebě. | foto: Reuters

Addis Abeba Bilance mrtvých po dvoudenních protestech proti etiopskému premiérovi a letošnímu laureátovi Nobelovy ceny za mír Abyiovi Ahmedovi se zvýšila na 67. S odkazem na páteční vyjádření místního policejního komisaře to uvedla agentura Reuters.

Protesty vypukly ve středu v několika městech nejlidnatějšího spolkového státu Oromia kvůli tomu, že policie po Ahmedových poznámkách v parlamentu údajně obklíčila dům oblíbeného opozičního novináře a aktivisty Jawara Mohammeda.

Demonstrace postupně přerostly v širší nepokoje způsobené nespokojeností některých Etiopanů s Ahmedovou vládou a rostoucím etnickým napětím v zemi. Pět ze zabitých jsou policisté, zbytek demonstranti. Zastřeleno bylo 13 lidí, ostatní mrtví podlehli zraněním, která jim způsobilo kamení.

Protesty v hlavním městě Etiopie, Addis Abebě.
Jawar Mohammed, oromský novinář a aktivista zdraví lidi shromážděné kolem jeho...

Stovky demonstrantů přišly ve středu v hlavním městě podpořit Mohammeda, jehož dům v noci na středu obklíčili policisté. Den předtím totiž premiér v parlamentu hovořil o zahraničních vlastnících médií, kteří v zemi podle něj podněcují nepokoje a proti nimž je potřeba „přijmout opatření“. Mohammed se narodil v Etiopii, ale má americké občanství.

Další demonstranti se shromáždili v menších městech po celé zemi. Protestující blokovali silnice, stavěli barikády v ulicích, zapalovali ohně, v nichž někteří pálili premiérovu novou knihu. Policie proti nim zasáhla slzným plynem a ostrou palbou.

Organizace Amnesty International v pátek informovala nejdříve o 16 a následně o 25 mrtvých s tím, že tento počet se ještě může zvýšit. Násilnosti podle ní vypukly ve městě Harar na východě země, Dodola jižně od hlavního města, Ambo západně od metropole i přímo v Addis Abebě. Na sedmi místech v zemi nyní hlídkuje armáda.

Premiér mlčí

Premiér Ahmed zatím násilnosti nekomentoval, ačkoliv jsou pro něj podle expertů politicky citlivé. Ahmed i Mohammed totiž pochází z většinového etnika Oromů a dříve byli spojenci. Mohammed mezi lety 2016 a 2018 vybízel na internetu k protestům a stávkám, které podle Reuters vyvíjely tlak na tehdejší vládu a nakonec loni v únoru vedly k rezignaci Ahmedova předchůdce. Řada mladých Oromů tak považuje Mohammeda za hrdinu, který se nepřímo zasloužil o politické uvolnění, jež po svém nástupu do funkce v dubnu 2018 přinesl Ahmed. Nepokoje však podle některých odborníků mohou naznačovat rozpad populistické voličské základny, kterou byl premiér loni zvolen do funkce.

Ahmedovi odpůrci podle Mohammeda přestali věřit jeho reformnímu programu. Novinář premiéra také obviňuje z centralizace moci, umlčování disentu a věznění politických oponentů, tedy ze stejných praktik, které provozovali jeho předchůdci, proti nimž se Ahmed vymezuje.

Mohammed je zakladatelem mediální společnosti, která v zemi provozuje nezávislý zpravodajský televizní kanál a web.

ČTK
Premium

Někdy jsem se na sebe ani nemohla podívat do zrcadla, přiznala Lucie Bílá

Zpěvačka Lucie Bílá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lucie Bílá ví, že o jejím vztahu s mužem mladším o sedmnáct let se mluví. Ví také, že se mnozí diví: jak takové...

Premium

Jak se fotí porod? Záběry by měly být citlivé a fotograf nesmí překážet

Tak se fotí porod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cože? Ty fotíš porody? Copak existuje někdo, kdo si chce nechat vyfotit porod? Takové otázky Daniela Lišková slyší...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...