22. října 2019 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chile zavedlo zákaz nočního vycházení kvůli krvavým nepokojům. Při protestech zemřelo 12 lidí

Protestující hází figurínu na oblečení do pouličního ohně, který blokuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující hází figurínu na oblečení do pouličního ohně, který blokuje... | foto: Reuters

Santiago de Chile / Praha Chile se už od pátku snaží vyřešit nepokoje, které vyvolal návrh na zvýšení cen jízdného. Protesty, při kterých demonstranti mimo jiné rabovali obchody, ochromily hlavní město. Vláda jako odezvu zavedla třídenní zákaz nočního vycházení. Na ulicích hlídkují vojáci.

Chilský prezident Sebastián Piňera se v reakci na nastalou situaci hodlá sejít s představiteli parlamentních politických stran. Násilnosti otřásají jihoamerickou zemí už pět dní a vyžádaly si 12 mrtvých. Informovala o tom agentura AFP.

V úterý jsou v Chile očekávány další demonstrace a stávky. Konzervativní šéf státu již v neděli tvrdil, že země je „ve válce“.

„Setkám se s předsedy stran, jak vládních, tak opozičních, abychom diskutovali a doufám i pokročili k dohodě, jež nás všechny rychle, účinně a zodpovědně spojí k nalezení nejlepšího řešení problémů, které tíží Chilany,“ řekl prezident.

Zákaz vycházení v noci

Tisíce demonstrantů se zúčastnily masivních protestů v hlavním městě Chile Santiagu. Protestující bouchali do bubnů a pánviček a volali po odvolání Piňera z funkce. Úřadující prezident byl znovuzvolen v roce 2017. Svým voličům sliboval, že svůj národ do roku 2020 pozvedne z chudoby.

Střety mezi demonstranty a policií si již vyžádaly 12 mrtvých. Osm z nich zemřelo v neděli během rabování a zapalování obchodů.  Zranění utrpělo 239 civilistů a přibližně 50 policistů a vojáků. Zatčeno bylo kolem 2200 lidí.

Piňera sice v sobotu oznámil, že zvýšení cen jízdného pozastaví (v pondělí byl návrh tamním senátem skutečně zrušen), protesty však neuklidnil - ty se dokonce rozšířily i do dalších měst. Nástalé násilí posléze Senátoři odsoudili, píše CNN.

Zákaz vycházení v noci do ulic v Santiagu platí mezi 20.00 do 6.00 už třetí den. Vyhlášen byl také stav nouze.

Chilany rozčílil nárůst cen jízdného

Podle CNN jsou Chilané frustrovaní zvyšujícími se životními náklady, nízkými příjmy a také nefunkčním penzijním systémem.

„Tohle není nějaký malý protest proti zvýšení jízdenek na metro, je to příval nepokojů po letech útlaku, který zasáhl hlavně ty nejchudší,“ říká studentka antropologie Karina Sepulveda.

Podle poslední zprávy OECD se přitom kvalita života Chilanů za poslední desetiletí průměrně zlepšila. Téměř třetina Chilanů je však zaměstnána načerno nebo pouze přechodně.

O napjatosti situace v Chile svědčí stovky zrušených letů na letišti v Santiagu. Uzavřeny byly také školy. Lidé v hlavním městě často postávají v dlouhých frontách před supermarkety, aby nakoupili zásoby jídla.

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE HR MANAŽERA - OBLAST VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč