25. listopadu 2017 11:56, aktualizováno  12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mrtvých po masakru v mešitě na Sinaji je už 305. Zabily je desítky útočníků

Na 305 vzrostl počet mrtvých po pátečním atentátu na Sinajském poloostrově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na 305 vzrostl počet mrtvých po pátečním atentátu na Sinajském poloostrově. | foto: ČTK

KÁHIRA   Na 305 vzrostl počet mrtvých po pátečním teroristickém útoku na Sinajském poloostrově. Je mezi nimi 27 dětí. Zranění utrpělo 128 lidí, uvedla v sobotu egyptská státní tisková agentura MENA. Dosud úřady uváděly 235 obětí masakru a 109 zraněných.

Podle egyptského státního zástupce v mešitě Ravda v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od města Aríše, útočilo 25 až 30 ozbrojenců, kteří u sebe měli vlajku teroristické organizace Islámský stát. Žádná organizace se k činu ale zatím oficiálně nepřihlásila.

Podle zpravodajské stanice BBC místní lidé tvrdí, že do mešity Ravda chodí příslušníci kmene Savarka. O nich je známo, že spolupracují s bezpečnostními silami proti radikálům a jsou vyznavači súfismu, mystické formy islámu, kterou jiné muslimské skupiny považují za kacířství.

Teroristé se před vstupem do mešity rozmístili kolem všech oken a dveří budovy

Egyptská armáda v sobotu podle arabských médií oznámila, že zatím neupřesněný počet teroristů zapojených do krveprolití v mešitě zabila při odvetných leteckých úderech na cíle radikálů v horách v okolí Bir al-Abdu. Zničila i několik vozidel, která byla při útoku použita, a rovněž několik základen radikálů.

Podle svědků události útočníci přijeli na místo ve čtyřech terénních autech. Nejméně deset jich poté vstoupilo do mešity a bezhlavě stříleli po věřících, přičemž použili i granáty. Předtím všechny východy teroristé zablokovali hořícími automobily a pak pálili po lidech, kteří se snažili utéct.

Státní zástupce v sobotu upřesnil, že teroristé se před vstupem vraždící skupiny do mešity rozmístili kolem všech oken a dveří budovy. Zapálená auta, kterých bylo sedm, patřila věřícím, kteří přijeli na bohoslužbu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz