Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pod taktovkou Kremlu zmizí z ruské učebnice dějin VŘSR. Mimo jiné

Svět

  14:19
MOSKVA - Pod drobnohledem historiků, ale i širší ruské veřejnosti je v těchto dnech v Rusku příprava tezí nové učebnice dějepisu, která má být vůbec první soubornou učebnicí ruských dějin po rozpadu Sovětského svazu. Seznam základních kapitol, který má ve čtvrtek schválit prezident Vladimir Putin, vyvolává v Rusku živé diskuse o tom, která událost či osobnost si v dějepisu zaslouží svou kapitolu či alespoň odstavec.

Rusko bude mít první soubornou učebnici dějin od rozpadu SSSR. Vzniká pod dohledem Kremlu, schvalovat ji bude prezident Putin foto: Reuters

Učebnice má obsahovat všeobecně závazná pravidla pro hodnocení dávné ruské historie, ale i moderních dějin SSSR a Ruské federace až do dnešních dnů. Autoři nové koncepce pojmenovali dvacet kontroverzních událostí z ruských dějin, jejichž výklad prý činil ruským učitelům dějepisu potíže.

Patří mezi ně například nástup diktátora Josifa Stalina k moci a krvavé bolševické represe ze 30. a 40. let minulého století, politika SSSR v letech studené války a hodnocení éry komunistického vůdce Leonida Brežněva, aktivita sovětských disidentů, rozpad Sovětského svazu a nakonec i éra nynějšího prezidenta Putina po roce 2000.

Žádný Chodorkovskij

Michail Chodorkovskij

Pozornosti médií neušel fakt, že v seznamu osobností, jejichž skutky učebnice dějepisu zachytí, chybí známá jména lidí, kteří se postavili dnešním kremelským špičkám. Nic se studenti nedozvědí o Michailu Chodorkovském, bývalém miliardáři uvězněném za údajné podvody a krádeže, ani o někdejší "šedé eminenci" Kremlu Borisi Berezovském, který se ruskému vedení znelíbil a letos v březnu zemřel v britském exilu.

Velmi dlouho si podle moskevského rozhlasu historici lámali hlavu s interpretací bolševického převratu z roku 1917, který byl v dosavadních ruských učebnicích označován jako Velká říjnová socialistická revoluce. Z názvu, který se v sovětské éře vžil v SSSR i v ostatních východoevropských státech, nakonec zůstalo jen slovo "revoluce".

Nový historický výklad předkládá koncept Velké ruské revoluce, jejíž součástí byl kromě likvidace carského režimu v únoru 1917 i bolševický převrat v říjnu. Obě revoluce se tak v novém metodickém pojetí spojily v jednu pod názvem, který je podle ruských médií analogií Velké francouzské revoluce z konce 18. století.

Okupace Československa

Autoři koncepce, jejíž přípravu řídili experti Ruské historické společnosti, se nevyhnuli ani intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, jejímž cílem bylo potlačit reformní komunistické hnutí. V tezích je tato událost zařazena do kapitoly nazvané Vrchol a krize sovětského systému.

V nových učebnicích se studenti dozvědí o takzvané Brežněvově doktríně, která se řídila zásadou "omezené svrchovanosti" zemí tehdejšího socialistického tábora a vedla i k okupaci Československa. Reformní hnutí známé jako pražské jaro je v tezích spojováno se "snížením mezinárodní autority SSSR".

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...