130 let

Květiny na pohřebním voze převážejícím rakev královny Alžběty II. na hrad Windsor (19. září 2022) | foto: ČTK

Královna byla Británií. Naváže na ni až princ William, říká v podcastu reportér Lidovek

Svět
  •   10:46
Odehrála se možná největší, ale zato jednoznačně nejmedializovanější událost v britské historii. Posledního rozloučení s královnou Alžbětou II. se zúčastnily tisíce pietních hostů a statisíce fanoušků monarchie. Odhady nákladů dosahují dvou a půl miliardy, ale podle hosta podcastu Kontext a reportéra webu Lidovky.cz Štěpána Hobzy za to dostávají Britové něco nazpět.

Poslechněte si celý rozhovor s reportérem Hobzou v Kontextu:

Bezpečnostní opatření v Londýně byly skutečně bezprecedentní. „Já v Londýně žil čtyři roky a to, co jsem viděl dneska, tu nikdy nebylo. Přitom jsem zažil návštěvu Donalda Trumpa, sjezd Commonwealthu i londýnskou část svatby Harryho a Meghan,“ vypráví Štěpán Hobza, zpravodaj webu Lidovky.cz, který spolu s kolegy z iDNES.cz vyrazil do Anglie pokrývat událost smutečního procesí.

Úmrtí Alžběty II.

Proč statisíce lidí cestují tisíce mil, aby vystáli několikakilometrovou frontu na mrtvou panovnici? „Je součást britské národní identity. Vládla skutečně dlouho a zažila i druhou světovou válku v armádním sboru. Zrovna u ní se dá skutečně říct, že ztělesňovala vše, na co jsou Britové hrdí,“ vysvětluje Hobza.

Událost si vyžádala všemožné uzavírky. „Londýňané byli hodně rozladění a turisté obstojně pomatení, protože je to velké město a i tak dost nepřehledné. Najednou zjistíte, že je uzavřena většina ulic a mostů, které vedou tam, kam se potřebuješ dostat,“ popisuje reportér.

Život v Británii a hlavně v Londýně se na jeden den zastavil, což s sebou nese značné náklady. „Odhady existují, mluví se o dvou a půl miliardách liber, ale nepřikládám tomu velkou váhu. Nějaké drobné stojí obřad, pak něco stojí zastavení ekonomiky, ale nemyslím si, že se to Britům nevrátí. Je třeba přičíst obrovský turismus a hlavně měkkou moc monarchie, kterou to posílí,“ myslí si Hobza.

Následovník Karel III. to bude mít velmi složité. Netěší se zdaleka tak velké oblibě, jako jeho zesnulá matka. „Známe to i z českých dějin. Po Karlovi IV. musel přijít ten Václav IV.,“ říká Hobza. „Není tak populární, není ani podobně sympatický a rozhodně nebude tak dlouho vládnout, ale monarchie pod jeho panováním nepadne,“ ujišťuje.

Podle něj bude trochu šedým, nudným panovníkem bez kontroverzí a tak je to i správně. „I královna se snažila být takové. Říct něco a zároveň neříct nic,“ říká s tím, že přesně to se od britského krále očekává a žádá.

Proč je o tolik populárnější princ William, „kluk z plakátu“, než král Karel III.? Jak silná je republikánská část britské společnosti, která by ráda viděla pád monarchie? Proč se obřad odehrál oproti zvyklostem v Londýně a ne ve Windsoru? Poslechněte si podcast Kontext, kde se dozvíte víc!

Autor: Marek Zavřel
  • Vybrali jsme pro Vás