13. dubna 2017 10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podezřelý Iráčan byl napojen na IS, ale zda stojí i za Dortmundem se neví

Policisté před zápasem Ligy mistrů Borussia Dortmund vs. AS Monaco. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté před zápasem Ligy mistrů Borussia Dortmund vs. AS Monaco. | foto: Reuters

Němečtí vyšetřovatelé nemají zatím žádné důkazy, že by se podezřelý Iráčan podílel na úterním útoku na fotbalisty Dortmundu. Jsou ale přesvědčeni o tom, že byl v Iráku a posléze i v Německu napojen na takzvaný Islámský stát. V tiskové zprávě to uvedlo německé nejvyšší státní zastupitelství, které požádalo o vzetí 26letého muže do vazby. Soud o ní má rozhodnout ještě dopoledne.

„Obviněný je důvodně podezřelý, že se v Iráku podílel na činnosti zahraničního teroristického uskupení Islámský stát,“ stojí v tiskové zprávě. K IS se podle vyšetřovatelů Iráčan přidal nejpozději na konci roku 2014. Vedl podle nich jednotku asi o deseti lidech, která se podílela na zločinech jakou jsou únosy, vydírání nebo zabíjení.

V březnu 2015 odcestoval do Turecka, odkud se začátkem loňského roku dostal do Německa. I zde udržoval podle vyšetřovatelů kontakty se členy IS.

Autobus s fotbalisty budesligového Dortmundu v úterý cestou na večerní domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Autobus Borussie Dortmund.
Autobus fotbalistů Dortmundu zasáhly exploze

Německé nejvyšší státní zastupitelství vychází z toho, že úterní útok na fotbalisty Dortmundu byl teroristickým činem, uvedla mluvčí úřadu žalobců Frauke Köhlerová. V hledáčku policie jsou podle ní dva podezřelí z islamistické scény. Policisté už prohledali jejich byty a jednoho z nich zadrželi. Nejvyšší státní zastupitelství zvažuje, zda požádá o uvalení vazby.

„Přesný motiv činu je zatím nejasný,“ uvedla Köhlerová, podle níž se u místa útoku našly tři shodné vzkazy. „Z nich se zdá, že útok mohl mít islamistické pozadí,“ podotkla. Text požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti takzvanému Islámskému státu (IS) a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu. Psaní nadále analyzují odborníci, zejména experti na islám.

Autenticitu dalšího listu, který v souvislosti s útokem údajně publikovali levicoví extremisté, Köhlerová zpochybnila. Na základě prvního vyhodnocení textu existují vážné pochybnosti, že je pravý.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz