9. června 2018 13:05, aktualizováno  17:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mladík podezřelý ze znásilnění a vraždy německé dívky se vrátí z Iráku

Dvacetiletý Iráčan Alí Bašár, hlavní podezřelý ze znásilnění a vraždy 14leté... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvacetiletý Iráčan Alí Bašár, hlavní podezřelý ze znásilnění a vraždy 14leté... | foto: AP

BERLÍN Iráčan podezřelý ze znásilnění a vraždy čtrnáctileté dívky z německé Mohuče nejspíš ještě v sobotu přiletí z Iráku zpět do Německa. Informuje o tom list Frankfurter Allgemeine Zeitung a další německá média. Iráčana zadržely kurdské jednotky v pátek na severu Iráku. Mladík i s rodinou předtím spěšně opustil Německo, kde žil od roku 2015.

Případ vraždy vyvolal v Německu rozruch. V sobotu kvůli němu v Mohuči uspořádala demonstraci protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) a místní občanská iniciativa uspořádala minutu ticha.

Čtrnáctiletá Susanna F. zmizela 22. května. Ve středu našli policisté její tělo v těžko přístupném terénu v okrajové čtvrti Wiesbadenu. Ve čtvrtek policie sdělila, že se dívka stala obětí sexuálního a násilného zločinu. Za hlavního podezřelého policie považuje dvacetiletého Iráčana Alího Bašára, který jako žadatel o azyl žil v Německu i s rodinou od roku 2015. Bašár i se svými příbuznými minulý týden spěšně odletěl z letiště v Düsseldorfu do Istanbulu a dál do iráckého města Irbíl. Právě na severu Iráku byl v pátek zatčen.

AfD pořádá demonstraci proti migraci

Podle německých médií má být Iráčan převezen zpět do Německa, na frankfurtském letišti by měl přistát už v sobotu večer. Německé úřady zatím tuto informaci oficiálně nepotvrdily a nevyjádřily se ani k další zprávě, podle které se Bašár při policejním výslechu v Iráku k činu přiznal.

Zdroje z frankfurtského letiště podle agentury DPA potvrdily, že podezřelý je na cestě do Německa. Odpoledne podle nich odletěl z Irbílu, ve Frankfurtu by měl přistát ve 20:30 SELČ. Kurdské úřady v severním Iráku tyto informace nepotvrdily.

Případ smrti čtrnáctileté Susanny vyvolal na německé politické scéně ostrou debatu. Řada politiků varovala před populismem a paušálním obviňováním migrantů, podle dalších případ vyvolal pochybnosti o práci německých úřadů.

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) v sobotu uspořádala v Mohuči demonstraci proti imigraci pod heslem „Dost! Konečně vyvodit důsledky“. Podle DPA se jí zúčastnila zhruba stovka lidí a předseda zemské organizace strany Uwe Jung kritizoval pokusy bagatelizovat násilné trestné činy uprchlíků. Další podobná demonstrace by měla být v neděli. Ve městě se ale budou konat i další protesty proti rasismu a nenávisti.

V Mohuči se v sobotu sešlo zhruba 75 lidí, aby minutou ticha uctili památku zavražděné. Nic nepomůže reagovat na nenávist nenávistí, uvedla řečnice z místní iniciativy Akce dobrých lidí Mohuč.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz