9. června 2018 13:05, aktualizováno  17:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mladík podezřelý ze znásilnění a vraždy německé dívky se vrátí z Iráku

Dvacetiletý Iráčan Alí Bašár, hlavní podezřelý ze znásilnění a vraždy 14leté... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvacetiletý Iráčan Alí Bašár, hlavní podezřelý ze znásilnění a vraždy 14leté... | foto: AP

BERLÍN Iráčan podezřelý ze znásilnění a vraždy čtrnáctileté dívky z německé Mohuče nejspíš ještě v sobotu přiletí z Iráku zpět do Německa. Informuje o tom list Frankfurter Allgemeine Zeitung a další německá média. Iráčana zadržely kurdské jednotky v pátek na severu Iráku. Mladík i s rodinou předtím spěšně opustil Německo, kde žil od roku 2015.

Případ vraždy vyvolal v Německu rozruch. V sobotu kvůli němu v Mohuči uspořádala demonstraci protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) a místní občanská iniciativa uspořádala minutu ticha.

Čtrnáctiletá Susanna F. zmizela 22. května. Ve středu našli policisté její tělo v těžko přístupném terénu v okrajové čtvrti Wiesbadenu. Ve čtvrtek policie sdělila, že se dívka stala obětí sexuálního a násilného zločinu. Za hlavního podezřelého policie považuje dvacetiletého Iráčana Alího Bašára, který jako žadatel o azyl žil v Německu i s rodinou od roku 2015. Bašár i se svými příbuznými minulý týden spěšně odletěl z letiště v Düsseldorfu do Istanbulu a dál do iráckého města Irbíl. Právě na severu Iráku byl v pátek zatčen.

AfD pořádá demonstraci proti migraci

Podle německých médií má být Iráčan převezen zpět do Německa, na frankfurtském letišti by měl přistát už v sobotu večer. Německé úřady zatím tuto informaci oficiálně nepotvrdily a nevyjádřily se ani k další zprávě, podle které se Bašár při policejním výslechu v Iráku k činu přiznal.

Zdroje z frankfurtského letiště podle agentury DPA potvrdily, že podezřelý je na cestě do Německa. Odpoledne podle nich odletěl z Irbílu, ve Frankfurtu by měl přistát ve 20:30 SELČ. Kurdské úřady v severním Iráku tyto informace nepotvrdily.

Případ smrti čtrnáctileté Susanny vyvolal na německé politické scéně ostrou debatu. Řada politiků varovala před populismem a paušálním obviňováním migrantů, podle dalších případ vyvolal pochybnosti o práci německých úřadů.

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) v sobotu uspořádala v Mohuči demonstraci proti imigraci pod heslem „Dost! Konečně vyvodit důsledky“. Podle DPA se jí zúčastnila zhruba stovka lidí a předseda zemské organizace strany Uwe Jung kritizoval pokusy bagatelizovat násilné trestné činy uprchlíků. Další podobná demonstrace by měla být v neděli. Ve městě se ale budou konat i další protesty proti rasismu a nenávisti.

V Mohuči se v sobotu sešlo zhruba 75 lidí, aby minutou ticha uctili památku zavražděné. Nic nepomůže reagovat na nenávist nenávistí, uvedla řečnice z místní iniciativy Akce dobrých lidí Mohuč.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.