Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Podle čínských médií byly hongkongské volby nespravedlivé. Kampaň provládních kandidátů byla údajně mařena

Sčítání hlasů v místních hongkongských volbách. Po prvních hodinách sčítání výrazně vedou prodemokratičtí kandidáti. foto: ČTK

Hong Kong - Čínská státní média v úterý označila nedělní místní volby v Hongkongu, v nichž zvítězili prodemokratičtí politici, za nespravedlivé. Podle čínské veřejnoprávní televize CCTV kandidáti i voliči naklonění centrální čínské vládě čelili před hlasováním rozsáhlému pronásledování a zastrašování. Výsledky voleb znamenají překážku pro rozvoj Hongkongu, napsal list China Daily.
  11:47

Podle předběžných výsledků ovládli kandidáti hongkongských prodemokratických stran 17 z 18 místních rad. Tyto rady sice nemají velkou reálnou moc, volby byly nicméně po pětiměsíčních masových protivládních protestech považovány za neoficiální referendum o vládě hongkongské správkyně Carrie Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Voliči, kteří podporovali kandidáty blízké vládě Lamové, „čelili velkým problémům a dokonce i nadávkám ze strany opozičních kandidátů“, napsala ve svém komentáři na webových stránkách čínské televize CCTV moderátorka Liou Sin. „Volební výsledky budou mít negativní dopady na Hongkong, přinejmenším v nejbližším období,“ uvádí se v komentáři, z něhož citovala agentura AP.

„S pomocí násilné zastrašovací taktiky byla mařena kampaň provládních kandidátů,“ napsal obdobně anglojazyčný deník China Daily, podle nějž byly propekingským kandidátům „ničeny kanceláře, přerušováno telefonní a internetové spojení a odstraňovány předvolební plakáty“.

Podle China Daily se vítězní opoziční kandidáti postarají o to, aby Hongkong „nenašel klid... a dál ztrácel důležitost jako mezinárodní finanční a logistické centrum“. „Tyto volby jsou dalším důkazem, že v Hongkongu je nyní naléhavě potřeba obnovit vládu zákona a nastolit pořádek,“ poznamenal list.

Také čínská oficiální tisková agentura Nová Čína poukázala na „napadání a zastrašování některých patriotických kandidátů, kteří milují Hongkong“. „Výsledkem byl nespravedlivý volební proces, čehož využili jiní,“ uvedla agentura.

,Jedna země, dva systémy´

Lidový deník, který vydává vládnoucí čínská komunistická strana, ve svém úterním tištěném vydání zdůraznil koncept „jedné země, dvou systémů“, na jehož základě Peking dřívější britskou kolonii Hongkong od roku 1997 spravuje. „Jedna země představuje kořeny tohoto konceptu, a jen díky hlubokým kořenům může tento strom mít mnoho listů,“ podotkl deník.

Zmíněný koncept má zaručovat Hongkongu demokratické zřízení a autonomní výsady. Pocit, že Čína tyto svobody postupně omezuje, byl jedním z důvodů masových demonstrací. Ty v poslední době pravidelně přerůstají v násilné střety mezi policisty a demonstranty.

Před hongkongskými volbami se několik prodemokratických i několik propekingských kandidátů stalo terčem krvavých útoků. Jednoho z vůdců protestního hnutí Jimmyho Shama například v říjnu na ulici zmlátili muži s kladivy. Propekingský kandidát Junius Ho byl zase počátkem tohoto měsíce na ulici pobodán.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že řada čínských novin vycházejících v čínštině si hongkongských voleb prakticky nevšimla. Další listy výsledky voleb oznámily, ale banalizovaly jejich význam. Global Times, vycházející v angličtině, přiznává „velké vítězství“ prodemokratického tábora, z nějž ale „není třeba vyvozovat přehnané závěry“. Jednalo se totiž o hlasování na „velmi lokální úrovni“.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat