6. června 2017 16:46, aktualizováno  20:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie u Notre-Dame postřelila muže. Útočil na jednoho z hlídkujících strážců

Vstupu na prostranství před katedrálou Notre-Dame v Paříži brání těžkooděnci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vstupu na prostranství před katedrálou Notre-Dame v Paříži brání těžkooděnci. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Policie v úterý u katedrály Notre-Dame v centru francouzské metropole postřelila muže, který na jednoho z hlídkujících strážců zaútočil kladivem. Ministr vnitra Gérard Collomb sdělil, že muž při útoku křičel „to je za Sýrii“ a měl u sebe kladivo, kuchyňské nože a doklady alžírského studenta. Dokumenty vyšetřovatelé prověřují.

Policista byl zraněn, ale není v ohrožení života, dodal Collomb. Prokuratura oznámila, že událost vyšetřují protiteroristické úřady.

Incident se stal podle médií na prostranství před chrámem. Zprávy na sociálních sítích hovořily o panice, kterou střelba vyvolala. Katedrála patří mezi nejnavštěvovanější památky ve francouzské metropoli.

Aby se veřejnost držela stranou světoznámé katedrály, vyzývala na svém oficiálním twitterovém účtu pařížská policie. „Situace je pod kontrolou, jeden policista zraněný, útočník zneškodněn a převezen do nemocnice,“ informovala na Twitteru policie o několik okamžiků později.

06.června 2017 v 17:18, příspěvek archivován: 06.června 2017 v 17:54

Parvis de #NotreDame Situation maîtrisée, un policier blessé, l'auteur des faits a été neutralisé et orienté vers un hôpital

Podle listu Le Figaro byl útočník zasažen do hrudi a jeho stav je vážný. Podle zdrojů deníku je útočníkem muž alžírského původu, který žil v departementu Val d’Oise severně od Paříže. Zranění policisty, jenž byl součástí tříčlenné hlídky, jsou lehčí, uvedl server 20 Minutes s odvoláním na policejní odbory.

„Slyšela jsem rány podobné výstřelům. Neviděla jsem ale všechno... Všichni začali z prostranství před katedrálou prchat a policie to tam hned obklíčila,“ řekla zpravodajskému webu Le Figaro jedna americká turistka.

Místo incidentu policie zcela uzavřela, stejně jako okolní ulice a stanici metra a příměstské rychlodráhy Saint-Michel. Uvnitř katedrály zůstalo na příkaz policie asi 900 lidí, kteří dostali pokyn, aby se posadili. Na snímcích mají ruce nad hlavou. Policie zjišťovala, zda mezi nimi není případný komplic útočníka. Po skončení incidentu, jenž trval asi 45 minut, uvedla, že lidé budou postupně vypouštěni ven. Evakuace nakonec trvala přes dvě hodiny, policie lidem kontrolovala doklady a prohledávala je. Podle francouzských médií vycházeli návštěvníci bočním východem s rukama nad hlavou.

V katedrále byla v tu dobu bývalá americká velvyslankyně při OSN Nancy Soderbergová. Lidé podle ní zachovali klid, i když nevěděli, proč se katedrála uzavírá a co se před ní děje. Všichni „měli veliký strach“, řekla Soderbergová agentuře AP.

Kvůli incidentu se na pařížské prefektuře bude konat schůzka starostky města Hidalgové, ministra vnitra Collomba a prokurátora Françoise Molinse, kteří se setkají se zasahujícími policisty. Starostka Hidalgová na twitteru ocenila rychlou reakci policie, která podle ní „zabránila dramatu“.

Premiér Édouard Philippe na twitteru vyjádřil zraněnému policistovi podporu a ocenil profesionální zásah jeho kolegů. V Paříži se ve středu bude konat zvláštní bezpečnostní schůze vlády svolaná prezidentem Emmanuelem Macronem.

Protiteroristické vyšetřování v září 2016

Katedrála Notre-Dame už byla jednou v centru protiteroristického vyšetřování, když francouzské úřady v září 2016 rozbily islamistickou buňku tvořenou ženami, která stála za neúspěšných útokem za pomoci auta naplněného plynovými lahvemi, nalezeného poblíž chrámu. Skupinu podle vyšetřovatelů řídili ze Sýrie radikálové z Islámského státu. Buňka plánovala také atentát na nějaké pařížské nádraží nebo nádraží v departementu Essonne u Paříže. Ženy měly vazby na pachatele atentátů ve Francii, například na dva muže, kteří v kostele v městečku Saint-Étienne-du-Rouvray v Normandii zavraždili kněze.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz