6. března 2012 17:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Moskvě opět zatýká aktivisty

Demonstrace po prezidentských volbách na Puškinově náměstí Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace po prezidentských volbách na Puškinově náměstí Moskvě. | foto: ČTK/AP

MOSKVA Moskevská policie v podvečer zakročila proti nepovolené akci opozičních aktivistů na Puškinově náměstí v centru ruské metropole.

Podle agentury Interfax začala zatýkat mladé lidi, kteří se na náměstí sešli. Protest se koná den po velké, ale povolené demonstraci, na níž lidé protestovali proti vítězství premiéra Vladimira Putina v nedělních prezidentských volbách.

Účastníci s bílými stužkami a symbolikou opozičních hnutí vykřikovali protivládní hesla a snažili se dostat na území uzavřené policií. Podle Interfaxu byla dosud zadržena desítka lidí.

FOTOGALERIE:

Stoupenci Vladimira Putina slaví v ulicích Moskvy.


Policie Puškinovo náměstí obklíčila a uzavřela k němu přístup. Na náměstí jsou jen policisté a asi stovka lidí. Podél náměstí stojí policejní autobusy. Policisté žádají kolemjdoucí lidi, aby zůstali na chodníku a odešli do metra.

Na sociálních sítích se objevily výzvy mládežnických skupin z různých částí země včetně Moskvy ke shromážděním na náměstích, kde se v pondělí konaly demonstrace.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na Puškinově náměstí se v pondělí sešlo až dvacet tisíc lidí, kteří protestovali proti Putinovu vítězství a dožadovali se vypsání nových voleb. V Moskvě po skončení povolené demonstrace policie zadržela až 250 lidí, v Petrohradě zatkla tři stovky opozičních aktivistů, kteří se zúčastnili nepovoleného protestu. Všichni byli následně propuštěni, většině ale hrozí pokuta ve výši kolem 2000 rublů (1280 korun).

Lidovky.cz, ČTK