Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská opozice pokládá volby za nelegitimní

Svět

  23:01aktualizováno  23:12
MOSKVA - Známý ruský bloger Alexej Navalnyj a šachový velmistr Garri Kasparov vystoupili po jedné hodině v noci moskevského času se závažným prohlášením. Ta část opozice, kterou oba lídři reprezentují, odmítá výsledky nedělních prezidentských voleb.

Gari Kasparov kritizuje způsob voleb foto: Petra Procházková

„Rusko nemá prezidenta, nemá legitimní parlament ani vládu,“ řekl nejdříve Navalnyj a později Kasparov tato slova přesně zopakoval. Kasparov uvedl několik příkladů falšování výsledků voleb, kterému byl údajně osobně přítomen.

ČTĚTE TAKÉ:

Na dotaz LN potvrdil, že viděl, jak skupina lidí hlasuje, aniž by byla uvedena na seznamu voličů, a dokonce aniž by měla volební průkazy opravňující k hlasování mimo místo svého bydliště. „Novou specialitou jsou voliči, kteří hlasují prostě na základě nějakých zcela neoficiálních seznamů tam, kde se jim zachce, a kolikrát se jim zachce,“ prohlásil Kasparov.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Navalnyj vyzval své příznivce, aby projevili nesouhlas s výsledky voleb v pondělí na demonstraci na Puškinském náměstí v Moskvě, kde by se desítky tisíc lidí měli sejít v sedm večer moskevského času. Kasparov kritizoval nedělní vystoupení příznivců Putina na demonstraci na Manéžním náměstí. Podle něj sem byly svezeny pracovní kolektivy z mnoha podniků, firem a škol.

Oba opoziční lídři vyzvali k občanskému odporu, ale zdůraznili, že prosazují mírnou, nenásilnou a neozbrojenou formu protestů.