Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policista, který na plovárně v Dallasu zaklekl čtrnáctiletou dívku, skončil

Svět

  8:07aktualizováno  11:39
DALLAS - Texaský policista, který koncem minulého týdne se zbraní v ruce a s použitím násilí řešil spory na plovárně v Dallasu, v úterý odešel z policejních služeb. Oznámilo to velitelství policejní stanice na dallaském předměstí McKinney. Jednačtyřicetiletý poddůstojník Eric Casebolt údajně odešel od policie na vlastní žádost.

Bělošský policista si při zatýkání mladé černošky nepočínal právě v rukavičkách. foto: CNNReprofoto

Pobouření vyvolal v minulých dnech v USA videozáznam policejního zásahu, při němž Casebolt řešil spor mezi návštěvníky místní plovárny. Bělošský policista přitom vytáhl na mladistvé černochy zbraň a patnáctiletou Dajerrii Bectonovou dokonce povalil na zem a klečel na ní. Podle mnohých jednal nepřiměřeně a krátce po incidentu byl dočasně postaven mimo službu.

Šéf policistů v McKinney na úterní tiskové konferenci označil Caseboltovo jednání za neomluvitelné. „Náš výcvik ani naše policejní praxe nic podobného nepřipouštějí. Přišel řešit násilnosti a sám se jich dopustil,“ uvedl velitel Greg Conley. Dodal, že vyšetřování případu pokračuje.

Během sporu, který podle svědků citovaných americkými médii začal slovními urážkami mezi černošskou organizátorkou akce a jednou z bělošských návštěvnic bazénu, zasahovalo celkem 12 policistů. Počínání ostatních mužů v uniformách bylo podle Conleye zcela v pořádku, dva z nich se dokonce pokusili Caseboltovu nepřiměřenou reakci zmírnit.

„Ostatní (policisté) jednali zcela profesionálně,“ řekl televizi FOX News patnáctiletý Brandon Brooks, který zásah natočil na video, jež se stalo Caseboltovi osudným.

Napadení mladé černošky vyvolalo v Dallasu napětí. V pondělí v McKinney demonstrovalo téměř tisíc Afroameričanů s plakáty „Barva mé kůže není zločinem“ a „Nedupejte na naše děti“. Místní aktivisté požadují, aby se případem zabývalo americké ministerstvo spravedlnosti.

Casebolt vinu popírá a tvrdí, že dostává výhrůžné dopisy. Zdržuje se na místě, které jeho advokáti novinářům odmítají prozradit.

Dallaský incident je další v řadě kontroverzních zásahů bělošských policistů proti černochům v různých amerických státech, které během posledního roku vyvolávají protesty nejen černošského obyvatelstva.

Sami protestující v Dallasu přirovnávali Caseboltovo jednání k počínání jeho kolegů v Baltimoru či Fergusonu. V prvním případě zemřel v květnu mladý černoch Freddie Gray po tvrdém policejním zásahu, když mu policie neposkytla pomoc navzdory jeho zranění; ve Fergusonu loni zastřelil policista neozbrojeného černocha Michaela Browna. Zatímco baltimorští policisté čelí obžalobě, ten z Fergusonu byl viny zproštěn.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...