Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policisté obvinění kvůli smrti černocha byli propuštěni na kauci

Svět

  9:56
BALTIMORE - Šest policistů, kteří se minulý měsíc v Baltimoru údajně podíleli na smrti mladého černocha Freddieho Graye a čelí obviněním ze zabití a vraždy, bylo propuštěno na kauci. Všichni byli vzati do vazby v pátek odpoledne místního času poté, co prokurátorka státu Maryland zveřejnila obvinění.

V nebezpečí je také policie. foto: Reuters

Policisté jsou podle ní přímo odpovědní za úmrtí pětadvacetiletého muže, k němuž údajně došlo v důsledku zranění utrpěného při přepravě do vazby. Policie při nočních protestech reagujících na Grayovu smrt zadržela několik desítek lidí.

Milionová kauce

Tři z policistů jsou černé pleti, tři jsou běloši, je mezi nimi jedna žena, uvedla americká média. Caeser Goodson Jr. (45) tehdy 12. dubna po zadržení Graye dodávku s ním řídil. Byl propuštěn na kauci 350 tisíc dolarů (8,6 milionu korun). Kauci ve stejné výši musel složit i Brian Rice (41), William Porter (25) a Alicia Whiteová (30). Zbylí dva policisté Edward Nero (29) a Garrett Miller (26) měli kauci o 100 tisíc dolarů nižší. 

Ve městě úmrtí pětadvacetiletého Graye vyvolalo demonstrace proti přístupu policie k černošské menšině. Ačkoli začala po neobvykle rychlém obvinění policistů řada lidí slavit, před radnicí se opět shromáždil protestující dav. Policisté zadrželi na čtyři desítky lidí kvůli protestům, dalších 15 bylo zatčeno za porušení zákazu nočního vycházení, který ve městě platí již několik dní.

Rodina je s obviněním spokojena

Většina účastníků protestů z předchozích dní včetně Grayových blízkých však od projevů nespokojenosti upustila. „S obviněními jsme spokojeni. Jsou významným krokem na cestě ke spravedlnosti pro Freddieho,“ uvedl Grayův otčím Richard Shipley.

Baltimorské sdružení policistů však s obviněním nesouhlasí: šestice podle nich na Grayově smrti vinu nenese, uvedla agentura AP. „Máme vážné pochybnosti o férovosti a nestrannosti stíhání našich policistů,“ řekl právník policejního sdružení Michael Davey, který krok mladé černošské prokurátorky Marilyn J. Mosbyové označil za „neslýchaně uspěchané hodnocení“.

Smrtelná zranění, které Gray zřejmě utrpěl během jízdy v policejní dodávce, zavinili policisté podle státní zástupkyně tím, že muže spoutali na rukou i na nohou a nezapnuli mu bezpečnostní pásy. Rovněž neudělali nic pro to, aby mu poskytli nezbytnou zdravotní pomoc, uvedla prokurátorka.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat