Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli smrti černošky ve vězeňské cele je americká policie opět na pranýři

Svět

  11:59
WASHINGTON - Novou vlnu kritiky přístupu americké policie k menšinám vyvolalo zveřejnění videa se zadržením mladé černošky ve státě Texas, kterou následně nalezli v policejní cele mrtvou. Osmadvacetiletou Sandru Blandovou policista na počátku července zadržel kvůli drobnému dopravnímu přestupku. Tvrzení úřadů, že černoška v cele předběžného zadržení spáchala sebevraždu, odmítá její rodina uvěřit.

Žena klade kytici růží k památníku Sandry Blandové. foto: ČTK

Blandovou policie zastavila na silnici nedaleko texaského Houstonu 10. července kvůli tomu, že při přejíždění do jiného jízdního pruhu údajně nedala znamení o změně směru jízdy. Zasahující policista ve zprávě uvedl, že Blandová byla při kontrole „agresivní“, a proto jí prý nasadil pouta a odvezl do okresní cely ve městečku Waller. Tam však ženu po třech dnech nalezli oběšenou.

Sharon Blandová pláče na pohřbu své sestry.
Záznam z kamer zachycuje lékařský tým zasahující ve věznici.

Podle policie spáchala černoška v cele sebevraždu, což prý potvrzuje i pitevní zpráva. Její rodina to odmítá a požaduje provedení „nezávislé“ pitvy. Blandová prý do Texasu přišla kvůli nové práci, což je podle rodiny jasný argument mluvící proti sebevraždě.

Video, které policie nyní zveřejnila, vyvolalo v amerických médiích i na sociálních sítích vlnu rozhořčení. Na záznamu z kamery umístěné v policejním voze je vidět ostrý střet bělošského policisty a mladé černošky. Blandová se několikrát hlasitě ptá na důvod svého zadržení. Část incidentu, při němž údajně došlo k násilí, není na záznamu zachycena.

Zasahující policista byl do vyšetření případu postaven mimo službu. Úřady ho zatím viní přinejmenším z porušení policejních postupů a interního kodexu předepisujícího zdvořilé chování.

Policejní násilí vůči černošské menšině je v USA řadu měsíců žhavým tématem. K nejsledovanějším případům z poslední doby, které vyvolaly i pouliční nepokoje a demonstrace, patří smrt černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu na předměstí St. Louis či černocha Erika Garnera v New Yorku. Americká stanice CNN ve středu krátce informovala i o dalším podobném incidentu, při němž během dopravní kontroly zastřelil policista ve státě Ohio 43letého černocha, otce 13 dětí.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!