Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za zabití 12letého černocha z Clevelandu policie obviněná nebude

Svět

  7:44
CLEVELAND - Velká porota se v pondělí rozhodla neobvinit dva příslušníky clevelandské policie, z nichž jeden zastřelil loni černošského chlapce. Domníval se totiž, že hoch má zbraň. Ve skutečnosti šlo ale jen o repliku pistole. Své rozhodnutí porota zdůvodnila nedostatkem důkazů, které by policisty usvědčovaly z trestného činu, informovala agentura Reuters.

Matka zastřeleného chlapce Tamira Rice foto: Reuters

Incident se odehrál loni v listopadu v Clevelandu ve státě Ohio. Dvanáctiletý Tamir Rice šel tehdy údajně do parku se svými kamarády. Na chlapce policii upozornil někdo s tím, že má dítě zbraň. Volající ale prý tehdy dispečerům řekl, že jde možná jen o atrapu. Hlídka ale tuto informaci nedostala.

Jeden z dvojice přivolaných policistů chlapce zastřelil během několika vteřin po příjezdu. Údajně ho předtím vyzval, aby se vzdal, což Rice neučinil. Jak ukázal videozáznam, Rice po příjezdu policie sáhl na napodobeninu zbraně, která připomínala poloautomatickou pistoli. Policista Timothy Loehmann pak chlapce střelil, protože se prý obával o život. Rice na následky zranění zemřel.

Dokonalá smršť omylů

Prokurátor Tim McGinty označil v pondělí celý incident za „dokonalou smršť lidských omylů, chyb a nedorozumění“. Důkazy podle něj ale nesvědčí o tom, že by se policisté dopustili trestního jednání. Riceova rodina nicméně už podala proti policistům a městu Cleveland civilní žalobu.

V uplynulých letech vedly zásahy bělošských policistů proti často neozbrojených černochům ve Spojených státech k růstu napětí. K nejsledovanějším případům, které vyvolaly i pouliční nepokoje a demonstrace, patří smrt černochů Michaela Browna ve Fergusonu či Erika Garnera v New Yorku.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...