Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policisté ve Wisconsinu palbou do zad zranili černocha. Jeho stav je vážný, lidé vyrazili do ulic

Svět

  17:33aktualizováno  22:59
Washington - Policisté v americkém státě Wisconsin v neděli vypálili několik střel do zad černocha, který nastupoval do auta ve městě Kenosha. Muž je podle wisconsinského guvernéra Tonyho Everse hospitalizován a jeho stav je vážný.

Bouři nevole vzbudila policejní střelba do zad černocha. foto: Mike De Sisti/Milwaukee Journal Sentinel via USA TODAY via REUTERS MANDATORY CREDIT

Incident se stal v neděli večer a do ulic města se následně na protest vydalo několik set lidí, policie proti nim podle agentury AP použila slzný plyn. Během pondění noci má být v místě nasazena i národní garda a zaveden zákaz vycházení.

Další ze snímků z demonstrace.
Policisté ve Wisconsinu.

Evers postřeleného identifikoval jako 29letého Jacoba Blakea. Incident se stal v neděli kolem 17:00 místního času (24:00 SELČ) a Blake byl v těžkém stavu převezen do nemocnice v Milwaukee. Podle strohého prohlášení policie v Kenoshe muži zákona zasahovali v případu „domácího sporu“.

Lidé protestující proti zásahu policie v Kenoshe zapalovali auta, rozbíjeli okna a střetli se s policií. Davu čelili policisté ze zásahové jednotky a do blízkosti městských úřadů byly rozmístěny vozy speciálních jednotek. Do sedmi hodin ráno místního času (do 14:00 SELČ) v oblasti platil zákaz vycházení. Podle AP policisté na několika místech lidi rozháněli slzným plynem.

V očekávání demonstrací během pondělní noci bude v Kenoshe nasezeno 125 příslušníků národní gardy, uvedl deník Milwaukee Journal. Podle zdroje agentury Reuters má být vysláno do akce bezmála 200 gardistů. Úřady od 20:00 místního času (03:00 SELČ) opět v určitých lokalitách zavedou noční zákaz vycházení.

VIDEO: Pohled do zóny v Seattlu. Rebelové hlásí, že je policie ignoruje, v parcích si zakládají komunitní zahrádky

Incident byl zaznamenán na videu, na němž je vidět, jak tři policisté namířili své zbraně na muže, který obcházel zaparkované auto SUV. Když otevřel dveře u místa řidiče a nahnul se dovnitř, chytil ho jeden policista za tričko a vystřelil. Z videa je patrné, že celkem padlo nejméně sedm výstřelů, ale není jasné, kolik lidí střílelo či kolik střel muže zasáhlo.

Evers vydal ještě v neděli večer kritické prohlášení, v němž uvádí, že „ačkoli nejsou ještě známy všechny detaily, je jisté, že nejde o prvního černocha nebo člověka, jehož policisté tohoto státu nebo země postřelili, poranili nebo nemilosrdně zabili“.

Berlín přejmenuje Mouřenínovu ulici po černošském učenci. Změna se dotkne i české ambasády

Případ vyšetřuje wisconsinské ministerstvo spravedlnosti, které zatím uvedlo pouze to, že zasahující policisté byli postaveni mimo službu, což je standardní postup v podobných případech. Demokratický guvernér Wisconsinu Tony Evers střelbu odsoudil. Podle místního tisku byli v autě tři Blakeovi synové. Co přesně vedlo policisty k zásahu, zatím není jasné. Úřady rovněž neuvedly, zda byl Blake ozbrojený.

Fakt, že v autě byly tři Blakeovy děti, potvrdila i partnerka zraněného muže, Laquisha Bookerová. „Ten muž ho prostě chytil za triko...a začal střílet. A děti sedící vzadu křičely,“ uvedla Bookerová v rozhovoru s místní televizní stanicí WTMJ-TV.

Jak uvedla agentura AP, nedělní scény z Winsconsinu připomínaly protesty proti rasové nespravedlnosti, jež následovaly po úmrtí černocha George Floyda po brutálním zatýkání v květnu v Minneapolisu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!