1. března 2018 17:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Politikovi můžete ukázat prostředníček nebo ho častovat nadávkou „fuck“, rozhodl rakouský soud

Lídr pravicové strany Svobodných Heinz-Christian Strache. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr pravicové strany Svobodných Heinz-Christian Strache. | foto: Reuters

PRAHA/VÍDEŇ V Rakousku se politikům smí ukázat prostředníček a mohou se také častovat anglickou nadávkou „fuck“. Ve čtvrtek o tom rozhodl vídeňský odvolací soud, který se zabýval stížností předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho na video levicového uskupení Linkswende jetzt. Podle soudu chrání takové projevy - jsou-li proneseny v politickém kontextu - svoboda slova.

Krajně levicové uskupení Linkswende jetzt (Obrat doleva teď) před loňskými říjnovými parlamentními volbami v Rakousku zveřejnilo na síti YouTube video, ve kterém řada lidí ukázala prostředníček a gesto doprovodila anglickou nadávkou „Fuck, Strache“. Následně levicoví aktivisté pozvali sledující na demonstraci proti FPÖ.

Předseda FPÖ, který se stal v nynější vládě lidovce Sebastiana Kurze vicekancléřem, se kvůli videu obrátil na soud. V první instanci soud rozhodl, že i „šokující a provokující“ odmítnutí předního politika je „základní součástí svobody slova“. Ve čtvrtek Stracheho odvolání proti tomuto rozsudku zamítl soud vyšší instance.

Podle skupiny Linkswende jetzt to znamená, že - učiní-li tak v politickém kontextu - může nyní v Rakousku každý bez obav jakémukoli politikovi ukázat prostředníček. Mluvčí skupiny David Albrich verdikt označil za „vítězství svobody slova“. 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz