Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronaviru podlehla mladá Polka po porodu. Nakazila se od matky, která se vrátila z Itálie

Polský kněz v ulicích Lublinu modlí za ukončení nákazu koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský kněz v ulicích Lublinu modlí za ukončení nákazu koronaviru. | foto: Reuters

Varšava Pokutou 5000 zlotých (30 tisíc Kč) potrestala polská policie ženu, která porušila karanténu po návratu z ciziny tím, že si šla nakoupit. Oznámil to v pátek zpravodajský server Onet.pl. Země má také šestou oběť nemoci COVID-19. V nemocnici v Lańcutu na jihovýchodě Polska nákaze podlehla sedmadvacetiletá žena, která před několika dny porodila.

Premiér Mateusz Morawiecki večer oznámil zavedení stavu epidemie, který budou provázet další preventivní opatření, včetně kontroly lidí, zda dodržují karanténu.

Pokutou možné potíže pro 59letou ženu ještě nekončí. Ohrožení dalších osob nákazou totiž může prokuratura vyhodnotit jako trestný čin, za který hrozí až roční vězení, varovala policejní mluvčí  města Pleszew, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně od Poznaně.

Polský pracovník měří teplotu na německé hranici.
Polská policie (Ilustrační foto).

Ministerstvo zdravotnictví odpoledne také aktualizovalo údaje o infikovaných lidech v zemi. Od rána už přibylo dalších 56 potvrzených případů a celkový počet osob nakažených koronavirem tím v Polsku vzrostl na 411. Jedním z nově infikovaných by podle agentury AFP měl být i polský europoslanec, zřejmě první člen Evropského parlamentu nakažený koronavirem.

Stav epidemie až do Velikonoc

Morawiecki večer novinářům sdělil, že s vyhlášením stavu epidemie se mimo jiné prodlužuje až do Velikonoc přerušení výuky na školách. Podle agentury PAP rovněž řekl, že jsou potřeba naléhavé právní předpisy, které umožní řádné respektování karanténních požadavků a preventivních opatření.

Mluvčí ministerstva pro digitalizaci agentuře AFP k tomu řekl, že lidé, kteří mají být v karanténě, budou mít na vybrání ze dvou možností prověřování. Jednou by podle něj měly být namátkové kontroly policie a druhou sledování prostřednictvím mobilní aplikace.

U mladé ženy byla bezprostřední příčinou smrti podle rozhlasu sepse po porodu, který mohl přispět k těžkému průběhu nemoci. Koronavirem se mladá žena nakazila od své matky, která se vrátila z Itálie.

Podle šéfa úřadu vlády Michala Dworczyka se nakazil i jeden z náměstků ministerstva zemědělství, a tak je celé vedení resortu v karanténě. Dříve se nakazil i ministr životního prostředí Michal Woś. Ostatní členové vlády pak postoupili testy, které dopadly negativně.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!