Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

COVID-19 má dopad na produkci kondomů, hrozí nedostatek. Největší producent musel zastavit výrobu

Testování kondomů malajské firmy Karex, která je největším producentem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování kondomů malajské firmy Karex, která je největším producentem... | foto: Reuters

Kuala Lumpur Největší světový producent kondomů Karex Berhad v Malajsii musel v rámci koronavirových opatření zastavit výrobu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž firma sice už dostala podmíněnou výjimku na obnovení produkce, ale stále hrozí globální nedostatek prezervativů.

K používání ochrany před nechtěným otěhotněním páry žijící ve společné karanténě přitom v posledních dnech na tiskové konferenci se skotskou první ministryní vyzvala například skotská lékařka Catherine Calderwoodová.

Prezervativy
Speciální kolekce kondomů.

Porody se jaksi odkládat nedají, upozornila Calderwoodová. Vzhledem k současné situaci by však podle ní nebylo dobré, aby kolem Vánoc nemocnice ochromil vysoký počet nastávajících matek.

Malajsijská firma Karex Berhad, která vyrábí zhruba pětinu kondomů na globálním trhu, uvedla, že v uplynulých deseti dnech ve svých třech malajsijských továrnách kvůli restriktivním vládním opatřením nevyrobila ani jediný kus. Podle Reuters se jedná o výpadek zhruba 100 milionů kondomů, které například prodává firma Durex či je distribuují humanitární programy jako Populační fond OSN (UNFPA). Nyní firma dostala výjimku a produkci může obnovit s podmínkou, že v provozech bude jen polovina pracovníků.

„Budeme svědky globálního nedostatku kondomů všude, což bude děsivé,“ řekl výkonný ředitel Karex Goh Miah Kiat. „Obávám se, že pro mnoho humanitárních programů daleko v Africe bude nedostatek trvat déle než dva týdny či měsíc. Nedostatek může trvat měsíce,“ doplnil a uvedl, že obnovení produkce chvíli potrvá a s polovinou zaměstnanců bude těžké naplnit poptávku.

Koronavirus zasáhl Malajsii nejvíce ze zemí jihovýchodní Asie. Hlášeno je tam 2161 potvrzených případů a 26 lidí onemocnění COVID-19 podlehlo. Omezení budou v zemi platit nejméně do 14. dubna.

Porody nelze odkládat

Jinými hlavními světovými producenty kondomů jsou Čína, odkud se koronavirus začal šířit a kde způsobil masivní uzavírání výroby, a Indie a Thajsko, kde počty potvrzených případů teď začínají rychleji narůstat. Problémy s produkcí v Malajsii zaznamenaly také firmy vyrábějící jiné důležité zboží, jako jsou například chirurgické rukavice.

„Dobré je, že zájem o kondomy je stále velmi vysoký, protože, ať už se vám to líbí či nikoliv, jde o důležité zboží. Hlavně vzhledem k tomu, že v tuto chvíli lidé zřejmě neplánují počít dítě. Není na to kvůli vší té nejistotě správný čas,“ uvedl Goh.

To si ale patrně nemyslí někteří politici. Skotské první ministryni Nicole Sturegonové byla ve čtvrtek na tiskové konferenci ke koronaviru položena otázka, zda je nyní vhodné, aby páry plánovaly děti. Slovo předala lékařce, která je vrchní představitelkou zdravotnictví ve Skotsku, Catherine Calderwoodové.

„Měli bychom lidem doporučit, co si mají počít se vším tím volným časem - porodnice jsou vždy plné devět měsíců po Valentýnu,“ řekla Calderwoodová s úsměvem. Následně doplnila, že porody nelze na rozdíl od některých zákroků odkládat. Zároveň ale zdůraznila, že nastávajícím matkám je stále poskytována veškerá potřebná péče a nyní i konzultace s lékaři prostřednictvím internetu.

„Zhruba polovina otěhotnění je neplánovaná, takže by možná bylo dobré se zamyslet nad tím, zda je teď vhodná doba neplánovaně otěhotnět,“ poznamenala a doplnila, že lidé by si měli položit otázku: „Nastala pro mě pravá chvíle, jsem v dobrém zdravotním stavu, je teď vhodná doba, abych začala přemýšlet o tom, že budu mít dítě?“ .

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!