Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těhotné ženy před porodem cíleně cestují do USA. Amerika tomu chce zabránit

Svět

  12:43
Washington - Úředníci z amerických konzulárních úřadů mohou nepřidělit turistické vízum některým těhotným ženám, které chtějí rodit v USA. Podle nového předpisu musí žadatelky dokázat, že v jejich rodné zemi nedostanou dostatečnou lékařskou péči. Američané se tak snaží zamezit takzvané porodní turistice za snadným získem občanství dětí.
Těhotná - ilustrační foto.

Těhotná - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle ministerstva zahraničí děti cizinců narozené na území Spojených států nyní získávaly americké občanství příliš jednoduše. To se proto rozhodlo, že již nebude hromadně vydávat dočasná turistická víza (B-1/B-2) těm, kteří do USA přijedou právě kvůli porodu, píše CNN.  Vydalo tak nový předpis, který má trend posledních let zmírnit.

Kritikové jsou však k opatření skeptičtí, píše server Time. Za problém považují zejména skutečnost, že o ženině vízu budou na základě jejího zdraví rozhodovat úředníci z konzulárního úřadu bez žádné lékařské průpravy.

Žena bude muset úředníkovi předložit důkazy, že se jí nedostává dostatečné lékařské péče v rodné zemi, že se domluvila na lékařské péči v Americe a že má na její zaplacení dostatečné množství finančních prostředků.

Úředník může při nesplnění podmínek těhotnou žadatelku o vízum odmítnout. A to i z důvodu,  že rodička může podobnou lékařskou péči dostat i v zemi, která je geograficky blíž než Spojené státy.

Doktorka Louise Kingová z HMS for Bioethics nové pravidlo zpochybňuje. Vadí jí, že se nedostane péče těhotným, které ji skutečně potřebují. „Předpis bude navíc diskriminačně požadován jen po určitých ženách a po jiných ne,“ dodává. Neohrozí totiž lidi z 39 zemí, jež mohou do Spojených státu vycestovat na krátkou dobu bez víza.

Sonia Canzaterová z O’Neillova Institutu pro Národní a globální právo z Georgetownovy univerzity je optimističtější. „Pokud se úředníci budou řídit způsobem, jak je předpis napsaný, ženy s oprávněnými lékařskými potřebami víza dostanou. Jsou to ženy, které se obvykle začaly domlouvat na péči ještě předtím, než přicestovaly do USA. Mohou tak ukázat příslušné dokumenty úředníkům,“ říká Canzaterová.

Připomíná, že vycestování do USA za účelem porodu bylo v minulosti zneužíváno. Ženy do formuláře pro přidělení víz dokonce uváděly jako důvod návštěvy porod dítěte. „V posledních letech se z toho stal jistý druh ‚průmyslu‘, a to hlavně mezi bohatšími vrstvami společnosti,“ myslí si Canzaterová.

Porodní turistika je dle CNN nejběžnější mezi Ruskami, Číňankami a Nigerijkami. Na tiskové konferenci ministerstva zahraničí úředníci řekli, že ve Spojených státech se narodí tisíce dětí ženám, které mají turistické vízum. Přesná čísla ale nejsou k dispozici.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat