21. srpna 2019 9:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přítelkyni britského premiéra Carrie Symondsové odmítli vízum do USA, zřejmě kvůli Somalilandu

Downing Street nemůže - přinejmenším oficiálně - zasáhnout ve prospěch Carrie... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Downing Street nemůže - přinejmenším oficiálně - zasáhnout ve prospěch Carrie... | foto: Reuters

LONDÝN Přítelkyně nového britského premiéra Borise Johnsona Carrie Symondsová nedostala vízum do Spojených států, kam se v nejbližších dnech chystala kvůli práci. Napsal to bulvární list Daily Mail. Zákaz podle něj zřejmě souvisí s loňskou cestou Symondsové do východoafrického Somalilandu.

V samozvané Republice Somaliland, která se v roce 1991 odtrhla od sousedního Somálska, se Symondsová setkala s tamním prezidentem a jednala s ním o právech žen a znečištění moře. Spojené království patří mezi několik zemí, které mají se Somalilandem diplomatické styky, Spojené státy ale nikoli.

Do Spojených států měla jednatřicetiletá Symondsová odjet v souvislosti se svou prací pro neziskovou organizaci Oceana, která se zabývá ochranou moří a sídlo má v USA. Symondsová je její poradkyní. 

Partnerka britského premiéra Borise Johnsona Carrie Symondsová
Přítelkyně Borise Johnsona Carrie Symondsová.

Daily Mail píše, že Downing Street nemůže - přinejmenším oficiálně - zasáhnout v její prospěch. Když se Symondsová nastěhovala do premiérského sídla, vydal úřad předsedy vlády prohlášení, v němž uvedl, že daňové poplatníky nebude premiérova partnerka stát nic navíc. Symondsová totiž není za pětapadesátiletého Johnsona vdaná. Premiér je stále ženatý s matkou svých čtyř dětí Marinou Wheelerovou. Na rozdíl od manželek předchozích premiérů, například Cherie Blairové nebo Samanthy Cameronové, tak Symondsová nemá svůj vlastní personál.

Symondsová, americká ambasáda v Londýně i Downing Street zprávu Daily Mail odmítly komentovat.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.