11. dubna 2019 10:43, aktualizováno  10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polské předpisy, které snižují věk odchodu soudců, jsou podle advokáta EU nezákonné

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

LUCEMBURK  Generální advokát soudu Evropské unie doporučil, aby rozhodl, že polské předpisy snižující věk odchodu do důchodu soudců nejvyššího soudu jsou v rozporu s právem EU. Vyplývá to ze zveřejněného prohlášení generálního advokáta.

„Soud by měl rozhodnout v tom smyslu, že opatření týkající se polských zákonů o snížení věku odchodu do důchodu soudců nejvyššího soudů jsou v rozporu se zákony Evropské unie,“ napsal advokát Evgeni Tančev. Toto doporučení není závazné, nicméně rozhodnutí soudu bývá obvykle velmi podobné stanovisku generálního advokáta, připomněla polská agentura PAP.

Tančev došel k závěru, že polské předpisy „porušují zásadu neodvolatelnosti soudců“, jejíž dodržování je nutné pro řádnou ochranu těchto představitelů justice.

Polsko za současné vlády národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) přijalo zákon, který soudce nejvyššího soudu nutil odcházet do důchodu po dosažení věku 65 let. Zástupci PiS tvrdili, že je potřeba zefektivnit práci justičního orgánu a zbavit se zkorumpovaných soudců.

Už loni v prosinci Evropský soudní dvůr, nejvyšší soudní instance, nařídil Polsku, aby okamžitě zákon o nejvyšším soudu přestalo uplatňovat a udělalo vše pro to, aby ti, kteří kvůli němu museli odejít na odpočinek, se mohli do práce vrátit.

ČTK