17. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Evropští poslanci se rozhodnou, zda budou trestat Polsko a Maďarsko

Viktor Orbán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán | foto: Reuters

PRAHA Evropští poslanci budou jednat o tom, zda a jak budou trestat Polsko a Maďarsko, britská premiérka Mayová bude řešit brexit a český premiér Babiš ukončí návštěvu Thajska a přesune se do Indie.

Ve Štrasburku končí plenární jednání Evropského parlamentu. Poslanci budou hlasovat o návrhu zmrazit platby EU členským státům, které nerespektují principy právního státu. Což se týká Polska a Maďarska. 

Dál budeme sledovat situaci v Británii. Premiérka Theresa Mayová ve středu večer přežila hlasování o nedůvěře v její vládní kabinet, nebylo však nadále jasné, jak chce řešit fakt, že poslanci v úterý drtivě odmítli dohodu o brexitu. Mayová plánuje setkání s vybranými poslanci.

Pokračuje návštěva premiéra Andreje Babiše v Thajsku. Z programu:  6:40 a 8:35 schůzky se zástupci českých a thajských firem, 9:15 projížďka lodí po řece Čao-Praja, 10:45 jednání s vedením leteckých společností Thai AirAsia a Thai AirAsia X. Po konci programu následuje přesun do Indie.

Pokračuje auditní mise EU ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) kvůli podezření, že premiér a dříve ministr financí Andrej Babiš byl a je ve střetu zájmů při čerpání evropských dotací Agrofertem.

ŘSD začne s opravou středového pásu dálnice D1 mezi 94. a 104. kilometrem za Humpolcem. Bude nutné provést revizi kanalizace, doplnit a zhutnit povrch. Pracovat se bude mezi svodidly dočasně vymezené středové částí. Provoz zůstane zachovaný ve dvou pruzích v obou směrech.

Od 10:00 se koná v pražském Karolinu mezinárodní konference Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku, kterou pořádá Univerzita Karlova a Mene Tekel.

Dojde k představení prototypů útulen do Krkonoš, které navrhli a postavili studenti architektury a momentálně je dokončují v dejvickém kampusu. Stavby budou od léta sloužit v Krkonoších jako nouzová přístřeší na křížení pěších tras.

V Brně začíná mezinárodní veletrh cestovního ruchu Go a veletrh turistických možností v regionech Regiontour. Končí 20. ledna. Svůj stánek má na veletrhu i server Lidovky.cz se svým úspěšným projektem Nomádi.

Organizace Human Rights Watch zveřejní svou výroční zprávu o porušování lidských práv ve světě.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz