24. listopadu 2018 9:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polští soudci se mohou vrátit do práce. Senát schválil novelu kontroverzního zákona

V Polsku se konala řada demonstrací proti kontroverznímu zákonu o soudech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Polsku se konala řada demonstrací proti kontroverznímu zákonu o soudech. | foto: Reuters

Varšava Polský Senát v pátek večer schválil změnu sporného zákona, který snížil soudcům nejvyššího soudu věk odchodu do důchodu. Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) si od novely slibuje ukončení sporu s Evropskou komisí před Soudním dvorem Evropské unie. Již ve středu odsouhlasil změnu zákona Sejm, tedy dolní komora polského parlamentu. Na závěr má jít novela k podpisu polskému prezidentovi.

„Zdá se, že se Polsko vydalo správným směrem,“ řekl v pátek ve Varšavě novinářům místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

V rámci reformy polského nejvyššího soudu, která nabyla účinnosti od července, byl soudcům snížen věk odchodu do důchodu ze 70 na 65 let. Pokud chce soudce i po dosažení této věkové hranice v práci pokračovat, musí o to požádat a také musí doložit, že je k tomu zdravotně způsobilý.

Zástupci polské vládní strany Právo a spravedlnosti zákon o nejvyšším soudu hájili s tím, že se zefektivnila práce tohoto justičního orgánu a že se zbavil zkorumpovaných soudců. Jeho kritici v něm naopak viděli nástroj, jak poslat na odpočinek nepohodlné soudce, včetně předsedkyně nejvyššího soudu. Evropská komise napadla reformu u unijního soudu a ten v polovině října platnost reformy pozastavil.

‚Špička ledovce‘

Novela, kterou tento týden schválil polský Sejm i Senát, předpokládá, že soudci nejvyššího soudu, kteří museli letos kvůli danému opatření odejít do důchodu, se budou moci rozhodnout, zda se do práce vrátí, či ne. Podle novely také zůstane v čele nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová, která útoky vlády na polskou justici ostře kritizovala a i po přijetí sporného zákona odmítala nechat se penzionovat s odvoláním na ústavu, zaručující její mandát, jakož i na ústavní zásadu neodvolatelnosti soudců.

Gersdorfová v pátek prohlásila, že změna odsouhlasená v Sejmu a Senátu je jen jedním krokem vpřed a že bude zapotřebí přijmout další kroky, aby byla v Polsku zachována vláda zákona. „Přijetí změn je mírně uspokojující, co se týče soudců nejvyššího soudu, ale je to jen špička ledovce,“ konstatovala Gersdorfová.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!