30. září 2017 9:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump odmítá, že kvůli svým hotelům porušuje ústavu. Odložte žaloby, vyzval generální prokurátory

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Prezident USA Donald Trump v pátek vyzval americké soudy, aby odložily žaloby obviňující ho z porušování ústavy a zneužívání úřadu k vlastnímu obohacení. Trump odmítl tvrzení generálních prokurátorů států Maryland a Washington DC, že provozováním mezinárodních hotelů porušuje článek ústavy zakazující hlavě státu přijímat platby od zahraničních vlád.

Žaloby byly podány v červnu a páteční prezidentovo prohlášení je první veřejnou reakcí. Trump je po lednovém uvedení do úřadu často kritizován, že vlastnictvím rozsáhlého majetku otevírá možnost ovlivňování americké politiky tím, že inkasuje finanční prostředky za služby poskytované cizincům.

Kritikům vadí hlavně luxusní Trumpův hotel ve Washingtonu, jehož služeb často využívají zahraniční diplomaté a lobbisté. Podle generálního prokurátora Washingtonu DC Karla Racina mohou být Spojené státy poškozeny pokusy zahraničních států využít prezidentovy majetkové poměry ve svůj prospěch. Obliba hotelů a letovisek, vlastněných hlavou státu, rovněž podle prokurátora poškozuje konkurenční prostředí.

Trump v reakci uvedl, že podobné vývody jsou spekulativní. Prokuratura podle něj rovněž chybně vykládá americkou ústavu, protože její tvůrci neměli v úmyslu postihovat legální transakce mezi podnikateli a jejich zákazníky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz