1. července 2018 20:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fotbalový tým může v jeskyni přežít déle než měsíc, odhaduje záchranář. Potápěči se dostali na ‚rozcestí‘

Na pátrání se podílejí mimo jiné záchranáři z Thajska, Japonska, Číny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pátrání se podílejí mimo jiné záchranáři z Thajska, Japonska, Číny,... | foto: Reuters

BANGKOK/PRAHA Už více než týden trvá v Thajsku pátrání po dvanácti chlapcích ve věku 11 až 16 let a jejich pětadvacetiletém trenérovi. Skupina se vydala minulou sobotu do jeskynního komplexu Tham Luang, uvnitř je ale zablokovala voda. Potápěči se v neděli dostali na křižovatku dva až tři kilometry od místa, kde by se mohla skupina nacházet, informoval deník The Guardian.

V neděli se povedlo potápěčům z amerických speciálních jednotek Navy Seals dosáhnout křižovatky, která se nachází dva až tři kilometry od místa, kde by se mohla skupina ukrývat. „Je to těžké, protože je tam tma a místo je zaplavené. Nejdůležitější věc pro dnešek je zrychlení, abychom se k dětem dostali,“ uvedl pro BBC kontradmirál Apakorn Yuukongkaew, který velí thajským speciálním jednotkám Navy Seals.

Potápěči dosáhli stejného místa dříve v tomto týdnu, ale byli zatlačeni zpět valící se vodou. Tentokrát potápěči nechali lahve s kyslíkem podél zdí tunelu, takže mohli zůstat pod vodou déle.

S fotbalovým týmem se stále nepodařilo navázat kontakt.
Policisté hlídají vstup do jeskyní.

„Situace je dnes lepší než včera a předevčírem. Voda znatelně ustoupila a navíc ji odčerpáváme ve všech dutinách blízko vchodu,“ řekl pro The Guardian Narongsak Osottanakorn, guvernér provincie kde se jeskyní komplex nachází.

Skupina u sebe nemá světlo a jen málo jídla nebo vůbec žádné. Záchranáři věří, že chlapci mají přístup k čerstvé vodě, ať už v podobě té, která prosákne skrze stěny, nebo té, jež se valí dovnitř vchodem. Experti ovšem podle deníku The Guardian varovali, že voda může být kontaminovaná nebezpečnými chemikáliemi a bakteriemi z blízkých farem.

„Pokud pijí vodu v jeskyních a onemocní z ní, může to zhoršit jejich problémy. Pokud ji nepijí, také jsou v potížích,“ shrnul americký záchranář Anmar Mirza. I bez jídla by podle Mirzy mohli mladí, fyzicky zdatní chlapci přežít měsíc až měsíc a půl. 

„Největší problém, kterému právě teď čelí, pokud jsou naživu, je psychika. Nevědí totiž, kdy mohou být zachráněni,“ uvedl Mirza.

Záchranáři shazují do jeskyně balíčky s vodou, jídlem i mobilními telefony

Dramatická týden trvající záchrana vyburcovala celý národ a vyvolala příval emocí od lidí, kteří se modlí za bezpečný návrat celé skupiny. Na internetu kolují kreslené obrázky, které znázorňují chlapce ve chvíli, kdy je záchranáři objeví, nebo posílají podpůrné zprávy jako například „Zůstaňte silní“, „Jsme na cestě“ nebo „Nevzdávejte se“.

27.června 2018 v 07:44, příspěvek archivován: 01.července 2018 v 18:24

Many people from around the world are holding their breath and praying for the best while they wait to hear about the thirteen Thai youngsters trapped in #ThamLuang Cave in Northern #Thailand. Still no news of their rescue on Day 5. Cartoon by @stephffart https://t.co/FIeVDLWwWM

Některé týmy podnikly i výpravu do džungle nad jeskyní ve snaze najít nové vstupy, které by mohly vést k uvězněným hochům. Jeden tým se spustil do čtyřicetimetrového komínu, který vedl do zablácené dutiny. Největší úsilí se ale i nadále soustředí na snahu dostat se k chlapcům hlavním vchodem jeskyně. Podle úředníků chlapci znají jeskyni dobře, což dává naději, že o velké dutině, kde se podle záchranářů mohou nalézat, věděli.

Skupina dvanácti chlapců ve věku 12 až 16 let společně s pětadvacetiletým trenérem minulý týden vstoupila do deset kilometrů dlouhé jeskyně Tham Luang v severním Thajsku poblíž hranic s Laosem a Myanmarem. 

Od té doby se se skupinou nepovedlo navázat kontakt. V pátek záchranáři začali shazovat do jeskyně balíčky s vodou, mobilními telefony, jídlem, svítilnami i mapami. Do pátrání jsou zapojeni záchranáři z Thajska, Číny, Austrálie, Ameriky či Japonska. Podílejí se na něm také příslušníci armády, pátrací psi, roboti a drony.

Lenka Čechová

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.